Gündem

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş YSK açıklaması

81 ilin yanı sıra ilçelerdeki tüm CHP’li belediye başkanları bugün Ankara’da Bir araya geldi. Kılıçdaroğlu buradaki konuşmaında YSK’nın İstanbul seçim kararını henüz açıklamamış olması üzerinde durdu.

TÜM BAŞKANLAR ATANIN HUZURUNDA

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile 24 ilçenin belediye başkanı da katılıyor. Toplantı öncesinde belediye başkanları toplu olarak Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Genel Merkez’de toplantıya geçildi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞKANLARA ÖNEMLİ TALİMATLAR

Anıtkabir buluşmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li Belediye Başkanları’na hitap etti. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle: Seçim dönemi verdiğimiz sözleri yerine getirmek zorundayız. Vaatlerimizi yerine getirelim ki bir daha seçime girdiğimizde daha yüksek oranlarla seçilelim. Sizler çalıştığınız sürece toplumun her kesimiyle güzel işler kuracaksınız. Göreve başladığınız zaman size 10 temel ilke gönderdik. Neydi bu ilkeler? Bir belediye başkanı suçlayıcı bir dil kullanmamalı, olumlu bir dil kullanılmalı. Bize her türlü suçlamalar yapıldı. Ama biz bunları elimizin tersiyle ittik. Biz kendimize güveniyoruz. Halkımıza güveniyoruz. Halkımız bütün suçlamaları çöpe attı ve size oy verdi. 

Sizlerin devri sabık yaratma derdi olmamalı. Ancak yolsuzluk varsa onun üzerine gideceksiniz. İmzasız şikayetleri direkt çöpe atacaksınız. İstihdam yaratarak belde halkına güven vereceksiniz. Hiçkimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Bilgisi, liyakati olan herkesi kucaklayacağız. Partizanca davranmak yok. Belediyede bir kişinin politika yapma hakkı vardır o da belediye başkanıdır. Göreve getirdiğiniz kişiler de partizanlık yapmayacak. Temel ilkelerimizden biri şudur: Harcanan her kuruşun hesabını vereceksiniz.

3 buçuk milyon kişi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin toplantısını izliyor. Bazı belediye meclislerinde çoğunluk olmayabiliriz. Ama kimin doğru, kimin yanlış yaptığını herkes görmeli. Dini ve milli bayramlarda belediye otobüsleri bedava olacak. Kreşler, kütüpheneler, spor salonları… Bunlar çok önemli. Çocuğu kazandığınız zaman bütün aileyi kazanırsınız. Çocukların üzerine titreyin. Belediye başkanları çocuklar için ne gerekiyorsa yapacak. Servis şoförleriyle oturup konuşacaklar. Gerekirse parasını belediye ödeyecek. Çocuklar güven içinde gelip gidecek. Yoksulluk envanteri oluşturacaksınız. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Kimin yoksul olup olmadığını muhtarlarla beraber tespit edeceksiniz ve yardım edeceksiniz.

Yoksulların onuruyla oynamak bizim kitabımızda yoktur. Değerli arkadaşlarım, seçimlerden bu yana 1 aydan fazla zaman geçti. Bütün seçimler tamamlandı, İstanbul seçimleri tamamlanmıyor. Niçin? YSK bir türlü karar vermiyor. Hangi gerekçeyle? YSK’ye seslenmek isterim. 39 ilçede bütün geçersiz oylar sayıldı. Sonuç değişti mi? Hayır. Devletin gücünü arkasına almış seçimi iptal ettirmek için her türlü kumpas hazırlanıyor. İstanbul seçimleri bir demokrasi tercihi noktasına gelmiştir. Adı üstünde Yüksek Seçim Kurulu. AKP Sözcüsü, “İstanbul’da bir şeyler oldu ve sandık başında oldu diyor.” Evet. İstanbul’da bir şeyler oldu ve sandık başında oldu. Ekrem İmamoğlu kazandı.

Bir yanıt yazın