İzmir Haberleri

CHP'den İstanbul- İzmir Otoyolu Eleştirisi: Sadece Gidiş 256,3 TL

Erdoğan’ın törende, “Biz zaten kendi cebimizden para vererek bunu yaptırmıyoruz” sözlerini anımsatan Özel, “Evet kendi cebinden vermiyor ama milletin cebinden alıp, müteahhitlere aktarıyor. Hem de bunu ‘hane halkına transfer’ adı altında yapıyorlar” dedi.

Özel: Ulaştırma projelerine 4 milyar 530 milyon ödendi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi ulaştırma projeleri için bugüne kadar yapılan ödemenin 4 milyar 530 milyon lira olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

“Merkez Bankası’ndan alınan yedek akçe bile bu projeler için müteahhitlere aktarılmıştır. Ulaştırma projeleri milletimiz için, ulaşım sektörü için bir ucuzlama değil daha fazla maliyet çıkarmıştır.

“Erdoğan milletimizden af dilemelidir”

Köprü ve otoyollardaki yüksek maliyet nedeniyle nakliyeciler ve otobüs firmaları bu güzergahları polis ve ceza baskısıyla kullanmak zorunda bırakılmıştır.

‘VATANDAŞLARIN SIRTINA BİNDİĞİ YÜK ORTADA’

İstanbul-İzmir arasını kısaltacağı belirtilen İstanbul-İzmir Otoyolu’nu kullanan otomobillerin sadece gidiş için 256,3 lira ödeyeceği dikkate alındığında, bu otoyolun vatandaşlarımızın sırtına bindirdiği yük de ortadadır.

Kamu özel iş birliği projelerini ‘cebimizden para vererek yaptırmıyoruz’ diye savunan Erdoğan’a düşen, bugün için görünen 60 milyar lira fatura için milletimizden af dilemektir.”

“Faturayı hasta olmayan milletimiz ödeyecek”

Özel, şehir hastaneleri olarak bilinen ve yap-kirala-devret yöntemiyle yaptırılan hastaneler için 2019 bütçesinden kira bedeli olarak 3 milyar 680 milyon lira, hizmet bedeli olarak 2 milyar 470 milyon lira olmak üzere 6 milyar 150 milyon lira ödeneceğini belirtti.  Özel, şöyle devam etti:

“2020 yılı için kira bedeli 7 milyar 750 milyon lira, hizmet alım bedeli 6 milyar 500 milyon lira olmak üzere 14 milyar 75 milyon lira, 2021 yılı için ise kira bedeli 9 milyar 290 milyon lira, hizmet alım bedeli 7 milyar 670 milyon lira olmak üzere 16 milyar 960 milyon lira ödenmesi öngörülüyor. Bu faturayı hasta olan olmayan tüm milletimiz ödeyecek. Kamu özel iş birliği projeleri için yapılacak ödemeler için bütçede ‘hane halkına transfer’ kalemi seçilmiştir. Bu projelerin hiçbir aşamasında şeffaflık yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı