Kentsel dönüşüm mü kentsel felaket mi?

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, asbesti Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması üzere iki soru önergesi veren Polat “Asbest doğadaki gizli tehlikedir. Asbestli binalar yüzünden kentsel dönüşüm kentsel felakete dönüşmesin.” dedi.

ÇEVRE 13.11.2019, 10:52
Kentsel dönüşüm mü kentsel felaket mi?

Polat “Asbest, beyaz toprak olarak da bilinen, ısıya, sürtünmeye, kimyasal maddelere oldukça dayanıklı bir mineraldir. Tekstilde, çimento endüstrisinde, ısı taşıyan yer altı borularının izolasyonunda; basınca, yüksek derecede ısıya, aşınma ve paslanmaya karşı dayanıklı çimento borularında; kauçuk ürünlerinde; izolasyon endüstrisinde ısı, ses ve yangın izolasyonunda, fren, debriyaj, balata üretiminde ve gemi üretiminde sıkça kullanılmıştır. Anadolu’nun birçok bölgesinde asbest rezervlerinin mevcut olması, aktoprak olarak bilinen asbestin bölgede yaşayan halk tarafından badana-sıva işinde, çatıların ısı ve su yalıtımında, ateş yakılan ocakların yalıtımında kullanılmış ve bu yüzden halk ciddi derecede asbeste maruz kalmıştır. Asbestin insan sağlığı üzerindeki etkisinin uzun yıllar sonrasında göstermesi ile tehlike fark edilmemiştir. Solunum yoluyla maruz kalınan asbest, mezotelyoma denilen akciğer zarı kanseri başta olmak üzere, gırtlak kanseri ve yumurtalık kanseri ve asbestozis gibi hastalıklara sebep olmaktadır.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KENTSEL FELAKETE DÖNÜŞMESİN

Polat “Ülkemizde asbest üretimi 2010 yılında yasaklanmış ve asbestli ürünlerin üretimi yapılmıyor olsa da geçmişte üretilen asbestli yapı ürünlerinin kullanıldığı yapıların yıkımı, asbestli ürün atıklarının taşınması ve yok edilmesi gibi süreçlerde asbesttin etkisi hâlen devam etmektedir. Günümüzde yaşı 30-40 yılı geçmiş olan binaların çoğunda asbest mevcuttur. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binaların birçoğunda bulunan asbest, binaların yıkımı esnasında ortaya çıkarak halk sağlığını tehdit etmektedir. Asbestli binaların yıkımında gerekli önlemlerin alınması ve asbestin yayılmasının önlenmesi büyük önem arz etmektedir.” diye ifade etti.

Yorumlar (0)