Genel

Cevad Zarif'ten flaş ABD açıklaması! ' Savaşı başlatan biz olmayacağız'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ile İran arasındaki yaşanan gerginliğe dair açıklama yaptı. Zarif, kalıcı bir anlaşma istediklerini ve savaşı başlatanın İran olmayacağını söyledi. 

Amerikan CBS televizyonuna konuşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan’ın petrol tesisleri Saudi Aramco’ya yapılan saldırıların arkasında İran’ın olmadığını ve tarafsız soruşturma yürüten her hangi bir ekibin de aynı sonuca ulaşacağını söyledi.

“BM, bağımmsız bir soruşturma yürütmeli”

İran’ın, Suudi Arabistan’a soruşturma için ekip gönderen Birleşmiş Milletler tarafından bilgilendirilmediğini ifade eden Zarif, BM’nin bağımsız bir soruşturma yürütmesi durumunda saldırılardan İran’ın sorumlu olmadığı sonucuna ulaşacağını savundu.

“Trump savaşa sürükleyecek yalanlar söylüyor” 

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ”savaşa sürükleyecek yalanlar söylendiğini” ve ABD’nin yalan ve gerçeği ayıracak sorumlu ulusal güvenlik yetkililerine ihtiyaç duyduğunu belirten Zarif, şunları kaydetti:

“Kalıcı bir anlaşma görüşmek istiyoruz”

”Biz konuşmaya hazırız ama sadece önümüzdeki bir, bir buçuk ya da beş, beş buçuk yıl geçerli olacak bir anlaşma için değil, kalıcı bir anlaşmayı görüşmemiz gerek. Daha önce konuştuk, hatırlayın, sadece iki sayfa bir doküman imzalamadık ki yine aynısını yapalım, zorlu görüşmelerdi.”

“Savaşı başlatan biz olmayacağız’

ABD ve İran arasında savaşın kaçınılabilir olup olmadığı sorulan Zarif, ”Savaştan kaçınabilir miyiz emin değilim ama savaşı başlatan biz olmayacağız ve ilk başlatan kimse bitiren de o olmayacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı