İzmir Haberleri

Çeşmede 837 Bisikletçi İyilik İçin Pedal Çevirdi

Veloturk Gran Fondo Çeşme” adı altında gerçekleştirilen, 47 kilometre ve 100 kilometre mesafelerinden oluşan iki farklı parkurda yarışan yerli, yabancı 86 kadın, 751 erkek bisikletli iyilik için pedal çevirdi.

Çeşme Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen, geniş katılımlı amatör yol bisikleti müsabakası “Veloturk Gran Fondo Çeşme”de, 47 km ve 100 km mesafelerden oluşan iki farklı parkurda 837 bisikletçi yarıştı. Türkiye’de düzenlenen en yüksek katılımlı ve aynı zamanda Ege Sahillerinde gerçekleşen ilk Gran Fondo bisiklet yarışı olarak kayıtlara geçen mücadelede aralarında paralimpik sporcuların yer aldığı yerli, yabancı 86 kadın, 751 erkek bisikletli farklı yaş kategorilerinde iyilik için pedal çevirdi.

Çeşme Belediye Başkanı Muhitin Dalgıç tarafından verilen start ile Çeşme Kalesi önünden başlayan mücadele boyunca bisikletliler Alaçatı, Ilıca gibi bölgenin turistik çekim merkezlerinden geçen ve Çeşme yarımadasını dolaşan Ege Denizi manzaralı bir parkurda pedal çevirdi. Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran kısa parkurda yarışmacılar arasında yer alarak etkinliğe pedal çevirerek de destek verdi. Çeşme şehir merkezinde son bulan mücadele sonunda 440 erkek 31 kadın sporcunun yarıştığı, 1320 m. toplam tırmanış içeren 100 km’lik uzun parkuru genel klasmanda ilk üç sırada tamamlayan sporcular sırasıyla Agit Salman, Gökhan Uzuntaş, Murat Kör oldu. 630 m. toplam tırmanış içeren 47 km uzunluğundaki kısa parkurda ise 312 erkek 54 kadın yarışırken genel klasmanda ilk üç sırada Aristeidis Stavrianos, Numan Koçak, Tarık Gül yer aldı. Çeşme meydanında yapılan törende her iki parkurda 10 ayrı kategoride madalyalar sahiplerini buldu. Ödül töreninde 100 km uzunluğundaki parkuru 04 saat 42 dk’da tamamlayan paralimpik bisiklet sporcusu Abdulkadir Özoğul ile Tandem kategorisinde dereceye giren takımlara özel ödülleri verildi.

Tüm gelirleri Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet ulaştırmak için oluşturulan fona aktarılan etkinlik Veloturk tarafından Çeşme Belediyesi’nin ev sahipliği ve destekleri ile Argeus Travel & Events’in organizasyonunda gerçekleşti. Sarper Günsal, Arda Türkmen, Okan Can Yantır, Berkem Ceylan, Aydın Diricanlı tarafından kurulan Veloturk Takımı, güçlü sponsorların desteği ile amatör bisikletçileri Türkiye’nin farklı bölgelerinde yol bisikleti yarışlarında buluşturmaya, bu sayede binlerce çocuğun bisiklete kavuşmasına aracı olmaya devam ediyor.

Bisiklet sürüş eğitimleri ve söyleşi düzenlendi

“Veloturk Gran Fondo Çeşme” yarışı öncesinde çocuklara yönelik güvenli bisiklet sürüş eğitimleri verilirken, bisikletliler ve sağlık konularında söyleşi düzenlendi. Çeşmenin yöresel lezzeti kumru ve makarna ikramının da yapıldığı etkinlik fuar alanında bisiklet teknolojileri tanıtıldı. Veloturk Gran Fondo Çeşme’nin destekçileri arasında T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bisiklet Federasyonu, İzmir Valiliği, Çeşme Belediyesi, New Balance, SuperStep, Toyota, Oakley, Velux, supplementler.com, Crossfit Balaban ve Arbella Makarna yer aldı.

Detaylı bilgi için: www.granfondocesme.com

Etkinlik Programı

https://www.facebook.com/granfondocesme

https://www.instagram.com/granfondocesme/

www.veloturk.org

https://www.facebook.com/Veloturk/

https://www.instagram.com/veloturk/

Veloturk Hakkında

Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet ulaştırmak, onları sevindirirken spora teşvik etmek, sokakta oynayacakları bir oyuncağa sahip olmalarını sağlarken sağlıklı yaşamalarına destek olmak gibi hedeflerle 2014 yılında Sarper Günsal, Arda Türkmen, Okan Can Yantır, Berkem Ceylan ve Aydın Diricanlı tarafından kurulan sosyal sorumluluk oluşumu Veloturk, 2014 yılından bu yana 2.500 çocuğun bisiklet hayalinin gerçek olmasını sağladı. Spor kültürü ve sosyal sorumluluk projeleri alanında fark yaratan Veloturk, kurulduğu günden bu yana St. Tropez, Berlin, Kopenhag, Gent ve Le Mans gibi önemli merkezlerde düzenlenen “GranFondo” yarışlarına katılarak hem Türkiye’de hem de Avrupa’da dikkatleri çekti. Veloturk, Türkiye’nin ilk amatör yol bisikleti yarışını da 2015 yılında Kapadokya’da düzenledi. Veloturk, yarattığı farkındalık sayesinde çok sayıda spor destekçisinin de dikkatini çekti. New Balance, Eren Holding, Oakley, Pegasus, Velux, Achitex Minerva, SuperStep, Nautica gibi önemli sponsorlarla işbirliği yapan takım, bu sponsorların bisiklet bağışlarıyla önemli sayıda bisiklet topladı. 2014 yılında Burcu Esmersoy ve Engin Altan Düzyatan’ın, 2015 yılında da Niyazi Erdoğan’ın Veloturk için tasarladığı tişört ve formaların satışından elde edilen gelirler de bisiklet alımı için oluşturulan bisiklet fonuna aktarıldı ve bu fon sayesinde ilk bisikletler çocuklara hediye edildi. Veloturk, 2016 yılına da çok büyük hedeflerle başladı. 2015 yılında tek yarış olarak düzenlenen “Veloturk GranFondo” bu yıl; Kayseri’den sonra Çeşme’de düzenleniyor. Veloturk, 2016 yılında resmi ürün satışlarına da devam edecek. Bu yıla özel olarak Niyazi Erdoğan tarafından tasarlanan forma ve tişörtlerin yanı sıra bisiklete gönül verenler, su matarası ve bileklik gibi ürünleri de satın alarak çocukların hayallerine ortak olabilecek.

Bir cevap yazın