EkonomiGündem

Cep telefonu alacakları üzecek büyük zam kararı: Telefon fiyatları ikiye katlandı!

Cep telefonu almayı düşünen vatandaşları üzecek zam gelişmesi yaşandı. Cep telefonlarına büyük zam geliyor. Ticaret Bakanlığı’nın 2020 yılından itibaren getirilen gözetim uygulamasında akıllı telefonlar için bir düzenleme getirildi. Buna göre, telefon fiyatları ikiye katladı.

Cep telefonlarına zam geliyor. Akıllı telefonlarda yapılan düzenleme sonrasında adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. Tebliğ, bugünden itibaren uygulanmaya başlayacak.

BUGÜNDEN İTİBAREN UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. Tebliğ 28 Mart’ta uygulanmaya başlayacak.

CEP TELEFONLARINA ZAM GELİYOR

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, düzenleme sonrası telefonlara 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zam geliyor. Giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatı bile 10 bin TL’den düşük olmayacak.

TELEFONLARIN FİYATI EN AZ İKİYE KATLANACAK

Yeni düzenleme ile ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonu 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zamlanacak. Buna ÖTV, KDV, TRT Bandrol ücreti gibi diğer vergiler de eklenince telefonun fiyatı 10 bin 500 TL’ye kadar çıkacak. Türkiye’ye gelen akıllı telefonlardan önce yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, sonra yüzde 10 TRT Bandrol ücreti kesiliyor. Ardından tüm bu rakamlar üzerinden yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Oluşan rakamın üzerinden de yüzde 18 KDV alınarak telefonun fiyatı en az ikiye katlanıyor.