İzmir Haberleri

Çekirgeler İzmir’e istila etti! Tire’de çekirge krizi!

Alınan son dakika bilgisine göre İzmir'in Tire ilçesi Akarca Ovası'nda havaların ısınması ile birlikte ortaya çekirgeler çıkmaya başladı. Biber, domates, kavun gibi mahsullere zarar veren çekirgeler için vatandaşları tedirgin etti.

Alınan son dakika bilgisine göre İzmir’in Tire ilçesi Akarca Ovası’nda çekirgeler ortaya çıkmaya başladı. Çiftçilerin ektiği biber, domates ve kavun gibi mahsullerin tohumlarına zarar veren çekirgeler, bölge çiftçisini kaygılandırdı.

ÖNLEMLER ALINMAYA BAŞLAYACAK

Barış Gül isimli çiftçi, çekirgelerin havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıktığını, yüksek tepelere yuvalanıp ovaya inerek ürünleri talan ettiğini söyledi.

Bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, çekirgeler için acil önlem alınmasını beklerlerken, rahatlatan haber Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu’ndan geldi. Çekirgelerden haberdar olduklarını belirten Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, önlemlerin hafta başından itibaren alınacağını söyledi.

EN GEÇ SALI GÜNÜ İLAÇLAMA YAPILACAK

Tire İlçe Tarım Müdürlüğünün pazartesi günü özel ilaç temin edeceğini, en geç salı günü bölgede ilaçlama çalışmalarının yapılacağını belirten İbişoğlu, “Salı gününden itibaren İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte çalışma başlatacağız. İlaçlama yapılan bölgeler koruma altına alınacak. İlaç etkisini yitirene kadar bu alanlara koyun, keçi gibi hayvanların girmesi engellenecek. Temennimiz kısa sürede ovamızı çekirgelerden arındırmak” dedi.