Gündem

Çekirgeler 6 eyalete istila etti!

İran'da 6 eyalet çekirge istilasına maruz kaldı. İran Bitki Koruma Kurumu Sözcüsü Seyyid Rıza Mir çekirge istilası ile mücadele ettiklerini "Bu hafta ilk çekirge sürüsüyle mücadele 150 hektarlık alanın ilaçlandığı Güney Horasan'da başlamıştı. Sistan-Beluçistan, Hürmüzgan, Buşehr, Fars, Huzistan ve Kirman eyaletlerinde de toplam 133 bin 210 hektarlık alanda ilaçlama yapıldı" diyerek duyurdu.

Çekirge sürüsü İran’ın güney eyaletlerine Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt ve Katar’dan geldiğini İran Bitki Koruma Kurumu Sözcüsü Seyyid Rıza Mir duyurdu.

MÜCADELE EDİYORLAR

Söz konusu çekirge sürüsünün ülkenin güney eyaletlerine Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt ve Katar’dan geldiğini belirten Mir, “İran, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) uyarılarını dikkate alarak bir milyon hektarlık alanda çekirge istilasıyla mücadele etmek için hazırlığını yapmıştır.” ifadesini kullandı.

Horasan Bitki Koruma Müdürü Mehdi Yusufi, 26 Nisan Pazar günü yaptığı açıklamada, Güney Horasan eyaletine bağlı Nehbendan ilçesindeki 350 hektarlık alanın Pakistan’dan gelen sarı renkli çöl çekirgelerinin istilasına uğradığını bildirmişti.