Gündem

Çay, ekmek alacaklar dikkat: Zam yapılacak! Duyuru yapıldı!

Dolardaki artış nedeniyle zamlar gelmeye devam ederken son olarak çaydan ekmeğe, ekmekten elektronik ürünler gibi birçok ürüne zam geldiği bildirilirken bugünden itibaren motorin, benzin ve LPG’ye zam geldiği açıklandı. Çaykur çay fiyatlarında yüzde 10 ile 15 oranında zam geldiğini duyururken İstanbul’da fırıncılar ekmeğe yüzde 33-40 aralığında bir zam gelmesi için çalışmalara başladığı öğrenildi.

‘EKMEK 10 LİRA OLMALI’

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, zammın zorunlu hale geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Undan, kiraya, dağıtıma, işçiliğe, yakıta her şeyde fiyatlar yükseldi. Dolar artınca benzin, ardından taşıma ücreti ve yakıt masrafı artıyor. Fırından çıkan ekmeğin bakkala dağıtımı var. Şu anda bir aracın fırından çıkıp ekmeği dağıtmasının maliyeti şoförüyle birlikte aylık 50 bin lira. Bir ekmek 250 grama sabitlenmeli ve 10 lira olmalı.”

‘SİPARİŞLERDE İPTAL VAR’

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise döviz kurunun yükselişi sonrası özellikle taşımacılık ve elektronik ticaret sektöründe tüketici şikâyetlerinin arttığını belirtti. Aydın Ağaoğlu şunları anlattı:

“Kur dalgalanmasını bahane eden seyahat firmaları, bilet almış vatandaşların biletlerini iptal ederek tekrar bilet satmaya yöneliyorlar. Bunun yanı sıra doların artmasıyla birlikte internet üzerinden verilen siparişlerde yoğun iptal şikayetleri başladı.”