Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Canlı yayında ilk defa açıklandı! Asgari ücret zammı belli oldu: İşte yeni asgari ücret formülü

Ocak 2023 zammı için geri sayım başladı. Milyonlarca asgari ücretlinin gözü yeni yılda alacağı zamlarda. Asgari ücret hakkında peş peşe açıklamalar yapılıyor. Çalışanlar, ‘Asgari ücrete ne kadar zam gelecek? 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak?’ sorularına yanıt aramaya başladı.

ENFLASYON ÜSTÜNDE ZAM

Asgari ücret 2023 zammı için vatandaşların araştırmaları devam ederken Çalışanlar gözünü Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevirdi. Yeni asgari ücret için şimdiden formüller dile getirilmeye başladı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda asgari ücrete enflasyonun üstünde bir zam yapılması bekleniyor.

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram asgari ücretle ilgili CNN Türk canlı yayınında merak edilen soruları cevapladı. Bayram açıklamalarında çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Bayram açıklamalarında Özel sektörde çalışanların ücretlerini ilgilendiren bir konu aslında. 5500 liranın üzerinde şu anda yüzde 40 artış olursa 7700 TL, yüzde 45 artış olursa 7925 TL olabileceğini belirtti.

8 BİN TL SÖYLENEBİLİR

Ama yine psikolojik bir sınır olarak ilk defa dillendirelim 8000 TL bandı söylenmeye başlandığını belirten Bayram yüzde 45 artışla 7925 seviyesine gelir. Ocak ayı içerisinde geçmiş 6 ayın enflasyonu açıklanacak şu an itibarıyla enflasyon 6.09. Aralık ayına göre bu aya kadar enflasyon yüzde 52. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83 seviyesinde olduğunu vurguladı.

ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK

Açıklamalarında “Daha önce yapılan zamda yüzde 30 artış oldu. Temmuz ayında artışın yüzde 42 olduğunu söylersek yüzde 12’lik bir alınamayan zam var.” ifadelerini kullanan Bayram şöyle devam etti:

“Şu anda yüzde 45’lik artışla beraber 7925 lira civarına gelecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsetmiş olduğu sosyal refah payı düzenlemesi ile halkımız enflasyon altında ezdirilmeyecek dedi. O yüzden 8000 TL civarını dillendirmekte fayda var.”