Ekonomi

Canlı dolar ve euro kuru fiyatları… Bankalar arası piyasalarda son durum

Canlı dolar kuru fiyatları… Son dakika haberine göre dolar ve euro kuru güne yükselişle başladı. Dolar ve euro kaç TL? İşte piyasalarda son durum…

Dolar/TL’de inişli çıkışlı seyir sürüyor.

DOLAR KURU SON DURUM

Yeni haftanın ilk günübde bankalararası piyasada dolar, 5,91 liranın üzerinde işlem görüyor.

EURO KURU SON DURUM

Euro/TL ise 6,64 civarında yer alıyor.

RESMİ GAZETE’DE O KARAR YAYIMLANDI

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu BA3’ten B1’e düşürdü. Karara ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı, esnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yarattığı açıklamasında bulundu.

Uzmanlar, bugün TÜİK tarafından mart ayı iş gücü ve mayıs ayı konut satış istatistiklerinin takip edileceğini ifade etti.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİNDE SON DURUM

Fed’in bu hafta yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarında indirim yönündeki ABD Başkanı Trump’kan ve bazı piyasa katılımcılarından gelen baskıya direneceği öngörülüyor.

Bununla birlikte Fed’in bu yıl içinde bir faiz indirimine gidilmesinin zeminini oluşturacak mesajlar vereceği de düşünülüyor.

FOMC karaları ve Fed üyelerinin ekonomik projeksiyonları Çarşamba günü Türkiye saati ile 21.00’da açıklanacak.

Teknik açıdan dolar/TL’de 5,8950’nin direnç konumunda bulunduğunu ifade eden uzmanlar, 5,80’in altında kapanışların olması durumunda düşüşün ivme kazanacağını söyledi.

Rus yapımı S-400 hava savunma füze sistemlerinin teslimatıyla ilgili Rusya ve Türkiye’den gelen açıklamalar karşısında ABD Savunma Bakanlığı’nın mektubunun sızdırılması ve iki tarafında geri adım atmayacağını belirten karşılıklı açıklamalarının ardından kur kademe kademe yükseldi.

Cuma gecesi Moody’s’in Türkiye’nin notunu düşürmesiyle de dolar/TL’de 5.90 üzeri görüldü.Yenilenecek İstanbul seçimleri öncesi, 17 haziran sabahı dolar 5.9180 TL, euro ise 6.64 TL’den el değiştiriyor. 17 haziran haftasında piyasalarda yoğun bir haber ve veri akışı var.

Bir cevap yazın