GenelYerel Haberler

CANiK ve Grup şirketlerine EFES-2024’te Tam Not 

EFES-2024 Tatbikatı'nda, Samsun Yurt Savunma (SYS) şirketlerinin ürünleri 50'den fazla ülkeden katılımcının beğenisini kazandı. SYS'nin markası CANiK, bu tatbikatta milli modern silah sistemleri ve konseptlerini sergileyerek Türk savunma sanayisinin uluslararası iş birliğini ve operasyonel kapasitesini güçlendirme amacını vurguladı.

CANiK’in içinde bulunduğu Samsun Yurt Savunma (SYS) şirketleri tarafından üretilen ürünler, bugüne kadar icra edilen EFES serisi tatbikatlar içerisindeki en geniş katılımlı birleşik ve müşterek tatbikat olan EFES-2024’te 50’den fazla ülkeden katılımcının beğenisini kazandı. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ulusal ve uluslararası iş birliği kabiliyetlerini artırmak, müttefik ülkelerle birlikte hareket edebilme yeteneğini geliştirmek ve Türk Savunma Sanayisinin en son teknolojilerini sergilemek amacıyla düzenlenen EFES-2024 Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde, Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla gerçekleştirildi.  

50’den Fazla Ülkeden Katılım 

Bilgisayar Destekli Komuta Yeri ve Fiili Atışlı Arazi Safhası olmak üzere iki aşama halinde Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde icra edilen EFES 2024 Tatbikatı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük ve kapsamlı planlı tatbikatlarından biri olarak dikkati çekiyor. EFES 2024′;e, 50’den fazla ülkeden yaklaşık 1500 yabancı personel ile birlikte toplamda 12.000’i aşkın askeri personel katıldı. Tatbikata ABD, İtalya, Fransa, Azerbaycan, Pakistan, Bosna-Hersek ve Kuzey Makedonya’nın da aralarında bulunduğu ülkeler katılım sağladı. Tatbikatın en önemli etkinliklerinden biri olan Seçkin Gözlemci Günü, tatbikatın son haftasında savunma bakanları, genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. 

Milli Modern Silah Sistem ve Konseptleri 

CANiK ve SYS Grup şirketleri olan UNIROBOTICS, AEI Systems ve MECANIK EFES-24 Tatbikatı’na güçlü bir katılım sağladı. Tatbikat kapsamında oluşturulan Savunma Sanayi Sergisi’nde açılan ortak stant alanında 23-30 Mayıs tarihlerinde SYS Grup şirketlerinin milli modern silah sistem ve konseptleri sergilendi. CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, tatbikat ve fuara ilişkin değerlendirmesinde, EFES 2024’ün, Türkiye’nin milli askeri yeteneklerini ve savunma sanayii ürünlerini sergileme fırsatı sunarken, müttefik ülkelerle koordinasyon ve iş birliğini güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.   EFES-2024’ün bölgedeki en geniş katılımlı ve kapsamlı tatbikat olma özelliğinin, Türkiye’nin uluslararası savunma iş birliğine verdiği önemi gösterdiğini vurgulayan Aral, şunları kaydetti: “EFES 2024 Tatbikatı, bölgesel güvenliğe katkıda bulunma ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel kapasitesini artırma hedefleri doğrultusunda büyük önem taşıyor. CANiK ve tüm ekosistemi UNIROBOTICS, AEI Systems de bu önemli tatbikatta kendini kanıtlamış silah ve silah sistemlerini modern dünya ordularına gösterme imkanı buldu. Başta AEI Systems’ın 30×113 mm düşük geri tepmeli topu VENOM LR ve 30×113 mm konseptimiz tüm modern orduların dikkatini çekerken, Hisar sınıfı milli açık deniz karakol gemilerimize entegre edilen TRAKON TARGAN milli deniz tipi uzaktan komutalı silah sistemimiz (UKSS), özellikle insansız kara ve deniz sistemlerinin en çok tercih edilen UKSS’si olan TRAKON LITE seçkin gözlemcilerden tam not aldı.” 

CANiK ve Samsun Yurt Savunma Hakkında: 

CANiK bağlı olduğu Samsun Yurt Savunma (SYS)’nın Dünyaca ünlü Ateşli silahlar markası olup Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’ta ana üretim tesisleri bulunan ve sahipleri Türk olan global bir savunma sanayi şirketidir. SYS, devlet öncülüğünde başlatılan Doğu Karadeniz Silah Projesi’nin Samsun ayağının temsilcisi olarak 1998 yılında kuruldu. Aradan geçen yılda SYS; CANiK markasıyla silah, silah aksesuarları, silah sistem tasarımı ve üretimi konusunda Türk savunma sanayinin önemli kuruluşlarından biri haline geldi. Merkezi İstanbul’da bulunan SYS, Samsun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplam 100 bin ve ABD’de 20.000 metrekare kapalı alanda kurulu dört tesisinde 1.000’den fazla çalışanı ile üretimini sürdürüyor. Aral Ailesi tarafından yönetilen SYS, hafif silah pazarında CANiK markasıyla adını dünyaya duyurdu. SYS Türkiye’deki tesislerinde yıllık 450 bin adet tabanca, 6.000 adet uçaksavar, İngiltere ve Türkiye’deki tesislerinde 250 adet orta kalibre top ve İstanbul’daki tesisinde de bu silahların atış kontrol sistemlerini üretimi gerçekleştiriyor. Türkiye ve İngiltere’nin yanı sıra Amerika’daki tesislerinde yıllık 150 bin adet tabanca üretimi gerçekleştiriyor. Ayrıca dünyanın 24 ülkesinin ilgili kurumlarınca “devlet ihalesi kapsamında” resmi silah olarak tercih ediliyor. Üretiminin yüzde 95’ini 70 ülkeye ihraç eden firma, 2010 yılından beri ABD’deki faaliyetlerini, kurduğu CANiK USA firması üzerinden yürütüyor; 2020 ve 2021 yıllarında dünyadan Amerika’ya en çok tabanca ihraç eden üçüncü firma oldu ve 2021 yılında SSB tarafından Türkiye’nin Namlulu Silahlar kategorisinde en büyük ihracatçısı olarak ödüllendirildi. 2022 ve 2023 yıllarında da Türkiye’nin en büyük 10 savunma sanayi ihracatçısı arasında tek özel sektör silah üreticisi olarak yerini aldı. Özgün yerli tabancadan, milli uçaksavar üretimine kadar birçok yerli ve milli savunma sanayi projesinin partneri olan SYS, dünya çapında bir savunma sanayi şirketi olarak çalışmalarını sürdürüyor.