Magazin

Canan Karatay’dan koronavirüs uyarısı! Eğer bu çorbayı içerseniz…

Prof. Dr. Canan Karatay'dan koronavirüs ile ilgili açıklama geldi. Açıklamaları ile dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, koronavirüs ile ilgili uyarılarda bulundu. Karatay "Korona, bir viral enfeksiyondur, korkulacak bir şey yoktur" diyerek yapılması gerekenler hakkında tavsiyede bulundu.

Ünlü İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ) ve firmaların desteği ile KSÜ’de düzenlenen “Maraş Paçası ve Gastronomisi” konulu konferansa katılarak koronovirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“GRİPTEN FARKI YOK”
Konferansta koronavirüsüne değinen Karatay, “Teknoloji ilerlemesine rağmen asırlardan beri daha virüsleri halledemedik. Virüslerin hücre içine girmesini bizim engellememiz lazım. Hücre içine girmezse hastalık olmuyor. Onun için de bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz lazım. Hücre güçlü olursa virüsler kapıları açıp içeri giremezler. Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz, bütün mesele budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, doğal probiyotiktir, vücudumuzdaki dost bakterileri besler, ev yoğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin. Bağırsaklardaki dost bakterileri çoğaltır. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok” dedi.

“KORKULACAK BİR ŞEY YOKTUR”
Türkiye’deki ekmek tüketiminin fazlalığına ve bazı gıdalarda mısır şurubu kullanımına değinen Karatay, özellikle çocukların bu tür maddeleri tüketmesinin sakıncılarına işaret etti. Gribe karşı kelle paça tüketilmesini öneren Karatay, bu yemekte protein, dengeli yağ ve vitaminlerin bulunduğunu belirtti.

“Korona, bir viral enfeksiyondur, korkulacak bir şey yoktur” görüşünü ileri süren Karatay, koronavirüsün akciğerlerdeki hücrelerin içine girdiğini, solunum yoluyla bulaşmanın da bu anlama geldiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı