Gündem

Çanakkale’de bot battı: Çok sayıda ölü var!

Son dakika… Çanakkale’de bot battı. İhbar üzerine Sahil Güvenlik ekipleri sevk edildi. Çanakkale Valisi tarafından batan botla ilgili ilk açıklama geldi. Yaşanan olay sonucunda 21 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde göçmenleri taşıyan bot battı. Lastik botun batması sonucu bölgeye Sahil Güvenlik ekipleri sevk edildi. Botun batması sonucu bazı göçmenler kurtarıldı ancak ilk belirlemelere göre ise 8 kişinin öldüğü öğrenildi. Son açıklamaya göre, ölü sayısının 21’e yükseldiği öğrenildi.

VALİDEN AÇIKLAMA GELDİ

Aktaş, konuyla ilgili ilk açıklamasında “Sayıyı tam netleştiremedik. Şu an sağ kurtarılanlar ve cesetler var. Lastik bot olduğunu değerlendiriyoruz. Düzensiz göçmenleri taşıyordu. Burası kullanılan bir güzergah değil. 4 kişi sağ kurtarıldı, tercüman aracılığıyla sayıyı belirlemeye çalışıyoruz. Maalesef 2 bebek de vefat var. Arama tarama faaliyetleri devam ediyor.” dedi.

“İLK BELİRLEMELERE GÖRE 8 ÖLÜ VAR”

Sahil Güvenlik ekiplerinin bölgedeki arama kurtarma çalışmaları sürerken çalışmalara, Kıyı Emniyeti, AFAD, Jandarma ve AKUT da destek veriyor. Bölgede bulunan Vali Aktaş’tan yeni bir açıklama geldi. Botun gece saatlerinde battığını, ihbarın ise sabah yapıldığını belirten Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

“İhbarı alır almaz da tüm unsurlar bölgeye intikal etti. Helikopter, uçak, Sahil Güvenlik’in, Kıyı Emniyeti ve diğer kurumların unsurları bölgeye sevk edildi. 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulmuş. 2 kişiyi de Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Hatta birisini bizim olduğumuz tekneye aldık. Kurtarılanları hastaneye sevk ettik. İlk belirlemelere göre 8 ölü var. Botta kaç kişinin olduğuyla ilgili sağlıklı bilgi yok. Bununla ilgili netleştirme çalışmalarımız devam ediyor.”