GündemManşet

Çanakkale Savaşı için hatıra künyesi nasıl oluşturulur? İsminize özel künye oluşturmak için tıklayınız!

Teknolojinin gelişmesi ile beraber anma etkinliklerinde de değişiklikler meydana geldi. Türkiye’de özel günlerde isme özel hatıra bileti, künyesi gibi dijital anılar oluşturuluyor. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca, Çanakkale şehitleri anısına hatıra “Çanakkale Dijital Savaş Künyesi” oluşturma çağrısı yapıldı. Peki, hatıra “Çanakkale Dijital Savaş Künyesi” nasıl oluşturulur? Detaylar haberimizde…

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi kapsamında bugün için yeni bir etkinlik düzenlendi. Yapılan açıklamalara göre bugün vatandaşlar isimlerine özel “Çanakkale Dijital Savaş Künyesi” oluşturabilecekler. Kendi künyesini oluşturan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Çanakkale şehitlerimiz anısına oluşturduğum hatıra künyemi onurla ve gururla taşıyacağım” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Hatıra künyesi için yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Çanakkale Zaferi’ni kazandıran yüksek ruhun kuşaktan kuşağa yaşatılması adına yılın temasına ilişkin iletişim planlaması çerçevesinde ‘Çanakkale Dijital Savaş Künyesi’ uygulaması hazırlanmıştır.

Dönemin savaş bilgileri ile günümüz kişisel bilgilerinin karma olarak kullanılması ile ortaya çıkan dijital künye görseli doldurulup paylaşılmak üzere Tarihi Alan Başkanlığı tarafından açılan “www.18martetkinlikleri.com” web sitesi üzerinden kullanıma sunulmuştur. Bir künyede olan ad, soyad, kan grubu ve şehir bilgilerinin bir uygulama aracılığı ile doldurulması sonucunda sistem tarafından otomatik hazırlanan künye görseli, ekrana paylaşma seçenekleri ile gelerek günümüz dijital etkileşim diline uygun bir içerik oluşturma imkanı sağlamış olacaktır. Kampanya çerçevesinde herkesi Çanakkale Dijital Savaş Künyesini doldurup bu tarihin bir parçası olmaya davet ediyoruz.”

‘Çanakkale Dijital Savaş Künyesi’ oluşturmak için tıklayınız.