Gündem

Camilerde cuma namazı ne zaman kılınacak? Tarih belli oldu

Koronavirüs önlemleri ülkemizde kademeli olarak gevşetiliyor. Ele alınan normalleşme adımlarıyla camilerde kılınan cuma namazı için tarih belli oldu.

Türkiye’de koronavirüse karşı alınan önlemler kademeli olarak gevşetiliyor. Bu kapsamda camilerde cuma namazı tekrar kılınmaya başlanacak. Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınması için planlanan tarih 12 Haziran olarak ön görüldü. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan AK Parti MYK toplantısında normalleşme adımları ele alındı. Normalleşmenin ikinci aşamasında kafe ve restoranlar belirli kısıtlamalarla açılacak, Temmuz ayında tiyatrolara gidilebilecek. Cuma namazlarının ise 12 Haziran’da başlaması hedefleniyor.

CAMİLERDE CUMA NAMAZI NE ZAMAN KILINACAK?

Hürriyet’in haberine göre; 4 aşamadan oluşan normalleşme adımlarının ikinci aşamasında sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması planlanıyor. 65 yaş için serbest gün sayısı artacak. Kafe ve lokantalar belli sınırlamalarla hizmet verecek.

Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması 12 Haziran olarak değerlendiriliyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak.

UMRENİN EYLÜLDE YAPILMASI PLANLANIYOR

Umrenin ise eylülde yapılması planlamalar arasında yer alıyor. Kütüphanelerin de haziranda açılması planlanıyor. Spor müsabakalarının da seyircisiz olarak başlaması planlanıyor. Pandemi hastanelerinin sayıları azaltılacak.