Gündem

Çalışmadan emekli olmak için ne yapmak gerekir?

Çalışanlar kadar çalışmayanların da hayallerini süsleyen emeklilik, çalışmayanlar için nasıl işliyor? Çalışmadan emekli olmak mümkün mü? Çalışmadan emekli olmanın yolları nelerdir? gibi sorular bir çok vatandaş tarafından merak ediliyor.

Bu durumda SSK, Bağ-Kur gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan ve zorunlu sigortalı olmayı gerektirmeyecek şekilde çalışanlar ile sigortalı olarak çalışmakla birlikte bir ay içinde 30 günden az çalışan veya part-time çalışanlar; 18 yaşını doldurmuş olmak koşulu ile isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

Bu durumda SSK, Bağ-Kur gibi sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan ve sigorta gerektirmeyecek bir işte çalışanlar ile sigortalı bir işte 30 günden az çalışan veya part time çalışanlar, 18 yaşından büyük olmak suretiyle isteğe bağlı sigortalı olabilme şansına sahip oluyor.

Aynı zamanda anne ve babadan emekli aylığı almıyor olmak gerekiyor. Dolayısıyla bu sayede bir sosyal güvenlik kurumuna bağlıymış gibi her ay düzenli olarak primleri öderseniz, gerekli koşulları yerine getirmiş olarak emekli olabilirsiniz.

NASIL İSTEĞE BAĞLI SİGORTALI OLUNUR?

İsteğe bağlı sigortalılık, genel sağlık sigortasını da kapsıyor ve devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanılıyor. Bunun için de her ay yatırılan primin yüzde 12’si sağlık sigortası için ödeniyor. Sağlık hizmetinden yararlanabilmek için de belli bir süre prim yatırılmış olması gerekiyor. Daha açık bir anlatımla, bugün sigortalı oldunuz, yarın hastaneye gidemiyorsunuz. Bir aylık prim yattıktan sonra sigorta sistemine girip sağlık hizmetinden yaralanabilirsiniz.

Bir cevap yazın