Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Çalışanlara müjdeli haber! Hemen hesaplarınıza bakın: Çalışanların hesabına 2 bin 4 TL ikramiye yatıyor

700 bin kamu işçisi için ikramiye zamanı geldiği belirtilerek kamu işçilerinin 13 günlük ilave tediye ödemelerinin yarın hesaplara yatacağı ifade edildi. Kamu işçilerine her yıl ilave tediye ödemesinin yattığı belirtilerek toplamda 52 günlük ikramiye ödemesi yapıldığı paylaşıldı. 26 günlük tutarın yılın ilk yarısında ödendiği belirtilerek yılın ikinci yarısında bir 26 günlük ödeme daha yapıldığı ifade edildi.

13 GÜNLÜK ÖDEME YAPILIYOR

İşçilerin 2022’nin ilk yarısına ilişkin 26 günlük ikramiyelerinin 13 günlük ilk bölümü 28 Ocak’ta, 13 günlük ikinci bölümü de 29 Nisan’da hesaplara yatırıldığı bildirildi. Ayrıca kamu işçileri ikinci 26 günlük ikramiyelerinin ilk yarısını da 4 Temmuz’da almış, kalan yarısı için Aralık ayını beklediği kalan 13 günlük ödemelerin ise yarın hesaplara aktarılacağı vurgulandı.

Asgari ücretli bir işçiye 13 günlük ödemesi brüt 2 bin 804, net 2 bin 4 lira olacağı belirtilerek bu ay yapılacak en düşük ödeme 2 bin 4 lira olacağı aktarıldı. Maaşı brüt 7 bin 500 lira olan işçiye ise bu ay 13 günlük ödeme olarak brüt 3 bin 250, net 2 bin 323 lira verileceği aktarıldı.

Kamu işçileri Ocak’ta da zam alacak. Maaşlara toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı yansıtılacak. Ayrıca geçtiğimiz Ocak ayındaki gibi bir refah payı verilmesi beklentisi bulunuyor.

DAMGA VERGİSİ DÜŞÜRÜLDÜ

Maden işletmelerinin yeraltı işlerinde çalışanlara ilave tediyenin tamamı 23 Aralık’ta maaşları ile birlikte yatırılacağı belirtildi ve ilave tediye ücreti, işçilerin aldığı brüt maaş üzerinden 52 günlük olarak hesaplandığı hesaplamadan çıkan tutardan sosyal güvenlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi düşüldüğü vurgulandı.

Yapılacak ödeme detayları ise şöyle: