Ekonomi

Çalışan ve işverenleri ilgilendiriyor: 2020 yılı sonuna kadar uzatılıyor mu?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle ‘kısa çalışma ödeneği’ devreye alındı. Ödenek ile ilgili olarak yeni bir gelişme meydana geldi. Turkiye Isci Sendikaları Konfederasyonu (Türk-Iş), Hak Isci Sendikaları Konfederasyonu (Hak-Iş) ve Turkiye Isveren Sendikaları Konfederasyonu (TISK), kısa çalışma ödeneğinin 2020 yılı sonuna kadar uzatılması talebinde bulundu.

11 Mart tarihinde Türkiye’de tespit edilen corona virüsü salgını nedeniyle hükümet vatandaşlara çeşitli destekler sağladı. Bu kapsamda devreye sokulan kısa çalışma ödeneğinden pek çok işveren ve işçi faydalandı. Son olarak ödenek ile ilgili olarak Turkiye Isci Sendikaları Konfederasyonu (Türk-Iş), Hak Isci Sendikaları Konfederasyonu (Hak-Iş) ve Turkiye Isveren Sendikaları Konfederasyonu (TISK), 2020 yılı sonuna kadar uzatılması talebinde bulundu.

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması ile ilgili talep açıklamasında, “Salgın surecinin ilk gününden bu yana Türk-Iş, Hak-Iş ve TISK olarak eşgüdüm içerisinde, çalışanlarımıza olumlu yansıyacak taleplerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza her platformda ilettik. Hepimizin ortak gayesi istihdamın korunması oldu. Bu kapsamda kısa çalışma ödeneği şartlarının kolaylaştırılması en önemli talebimiz oldu. Ekonomi yönetimimiz de kısa çalışma ödeneği, normalleşme desteği ve diğer birçok düzenlemeyle, çalışanın ve işverenin yanında olduğunu gösterdi, göstermeye de devam ediyor.” İfadeleri kullanıldı.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili talepler:

“Yeni düzenlemede de belirtildiği gibi kısa çalışma ödeneğinin yılsonuna kadar sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak uzatılması.

Kısa çalışma ödeneği uygulamasından sistem dışında kalanların yararlanabilmesi için ödeneğe erişimin kolaylaştırılması.

Çalışma barısı ve sosyal adaletin korunması amacıyla kısa çalışma ödeneği ile çalışanın ücreti arasındaki farkı ödemeyi üstlenen işverenler için getirilecek teşvik mekanizması ile işverenin fark ödemesi hususunun özendirilmesi.

Isıveren tarafından kısa çalışma ödeneği kapsamındaki çalışana yapılan ücret farkı ödemelerine gelir vergisi muafiyeti sağlanması.
ISKUR tarafından bazı is yerlerinde kısa çalışma ödeneğinden sehven yapılan ve isverenle-calısanın kusurunun bulunmadığı fazla ödemelerde, geri ödeme hususunun isci-isveren iliskilerini bozmayacak şekilde ISKUR tarafından giderilmesi, tarafları mağdur etmeyecek bir çözümün bulunması.

İstihdamını koruyan ve toplu is sözleşmesi ile çalışan işletmelerin, normalleşme surecinde ilave teşviklerle desteklenmesi.”

Talepler Turk-Is Genel Baskanı Ergun Atalay, Hak-Is Genel Baskanı Mahmut Arslan ve TISK Yonetim Kurulu Baskanı Ozgur Burak Akkol imzasıyla yayımlandı.