Kamu

Çalışan kadının Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor: En az 8.904 TL ödeme yapılıyor!

2021 yılı ile beraber birçok anne doğum yardımlarını araştırmaya başladı. Bu sene doğum yapan kadınlar devletin kendilerine yapacağı ödeme hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Devlet çalışan annelere en az 8.904 lira doğum ödemesi yapıyor. Söz konusu ödeme annenin Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Peki, doğum yardımından faydalanmak için şartlar nelerdir?

Devlet çalışan annelerin mağduriyetini önlemek için doğum izninde geçen sürelere ilişkin olarak ödeme yapıyor.
Annelere yapılan doğum ödemesi 12 gün (16 hafta) üzerinden hesaplanıyor. En az 8.904 TL olan ödemeler anneler adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Öte yandan doğum yapan ve SGK’ya başvuran kadınlara 232 TL emzirme ödeneği veriliyor. Yeni doğum yapan annelere ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılıyor. Doğum ödemesi için ise Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor.

Çalışan anneye yapılan ödemenin şartları

Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olmalı.

Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor. Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor.

Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmıyor olmak gerekiyor.

Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmekle mükellef. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

Türkiye’de yasalara göre kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık izin hakkı var. Ayrıca hamile işçinin istemesi halinde 6 aya kadar (memurlarda 24 ay) ücretsiz doğum izni veriliyor.