Ekonomi

Çalışan herkesi ilgilendiriyor! Kıdem tazminatı yeni düzenleme! Yüzde 4 kesinti geliyor

Kıdem tazminatında fon düzenlemesi için çalışmalar yoğunlaştı… Başlanan çalışmalarla birlikte kıdem tazminatında yüzde 4 kesinti formülünün uygulanması bekleniyor.

AYLIK YÜZDE 4 KESİNTİ YAPILABİLİR

Geçen hafta Aile ve Çalışma Bakanlığı Beştepe’de ekonomi yönetimiyle birlikte bir sunum yaparken, dile getirilen itirazlar doğrultusunda bu hafta çalışmaların revize edildiği öğrenildi. Konuşulan formüller arasında ise yüzde 4-4.5 arasında aylık bir kesinti yapılması da yer alıyor.

İŞTE TÜM DETAYLAR

Kıdem tazminatında halen geçerli olan “1 aylık brüt maaş” hakkının korunabilmesi için, aylık olarak işverenlerden yüzde 8.3’lük kesinti yapılması gerekiyor. İşverenden yüzde 4 veya 4.5 oranındaki bir kesinti oranı belirlenirse ise, bu rakamın nemalandırılması söz konusu olacak. Böyle bir durumda faizlerdeki gelişmelere de bağlı olarak 30 günün korunabileceği veya 24-25 güne inebileceği öngörülüyor. Kısa süre içinde de, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kıdem tazminatı için sosyal tarafları toplaması bekleniyor. Kıdem tazminatı için işveren temsilcileri TİSK ve TOBB tam mutabakat olmadan düzenleme yapılmasına karşı çıkıyor. Türk-iş de, kıdem tazminatı talebini geriye götürecek her türlü çalışmanın karşısında olduğunu vurguluyor.

TOPLANTI BU KEZ İSTANBUL’DA YAPILACAK

Kıdem tazminatıyla ilgili tartışmalar sürürken, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışma meclisini toplama kararı aldı. 23-24 Mayıs tarihleri yapılacak toplantıda kıdem tazminatı konusunun da ele alınabileceği belirtiliyor. Çalışma meclisi, işçi, işveren ve hükümet temsilcileriyle, bürokratlardan oluşuyor. Bugüne kadar hep Ankara’da yapılan meclis toplantısının bu kez İstanbul’da yapılacak.

Kıdem tazminatında fon düzenlemesi için çalışmalar yoğunlaştı… Başlanan çalışmalarla birlikte kıdem tazminatında yüzde 4 kesinti formülünün uygulanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın