Ekonomi

Buzdolabında yer ayıranlar dikkat: Kırmızı ete zam açıklaması yapıldı!

Türkiye’de son aylarda döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar sonucu bir çok ürüne zam geldi. Vatandaşlar gıda ürünlerine gelen zamlara şikayet ederken, flaş bir gelişme yaşandı. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, “Ete zam konusu gündemde değil” ifadelerini kullandı.

Market raflarında birçok gıda ürününe zam geldi. Et satın almak isteyen vatandaşlar için ise yeni bir açıklama yapıldı. Ocak ayı içerisinde ete bir zam beklediklerini söyleyen , Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, “Şu anda bir şey yok. Biz 2 yıldır zam yapmıyorduk. Bir anda bir zam oldu. Büyük zam değil. Ette ve tavukta bir fırsatçılık olmadı” dedi.
Yem fiyatlarına gelen zamlara ilişkin açıklamada bulunan Yardımcı şöyle dedi:

“Pandemi döneminde herkes fırsatçılık yaptı ama etçiler yapmadı. Bugün yemin çuvalı 60 lira iken, şu anda 180 TL. Yemin fiyatı üç katına çıkınca etin fiyatı çıkmadı. Ette uçuk bir zam olmadı. Bizim etimizin fiyatları yerinde saydı. Ete 3-5 TL zam geldi mi Türkiye ayağa kalkıyor. Türkiye’nin ekonomisini et belirlemiyor. Sütün para ettiği yerde hayvancılık dirilir. Eskiden bir köy evinde evin altında ahır vardı. O ahırda en az 8-10 tane inek, 8-10 tane dana vardı. İneğin sütü hem ineği hem danayı hem de aileyi besliyordu. Bugün süt sudan ucuz. 1 kilo tatlı 150 TL, 1 kilo et ise 70 TL. Çok büyük para değil. Devletin hem yeme hem de hayvancılığa destek vermesi lazım”

Elektrik faturaları çok yüksek geliyor

Kasaplar için elektrik faturalarının çok yüksek olduğunu söyleyen Yardımcı, bir an önce KDV’nin kaldırılması gerektiğini bildirdi.Hayvancılığa destek verilmediğinde zor günler yaşanacağını söyleyen Yardımcı, “Devlet büyüktür. Biz devletimizin yanındayız. Biz devletle el ele çalışırız” açıklamasını yaptı.