Gündem

Büyükada karantina altında! 'At vebası'

Yaklaşık bin 500 atın faytonlara koşulduğu Büyükada’da, tedavisi olmayan Ruam hastalığına yakalanan 81 at itlaf edildi. Büyükada’da kazılan ve giz emi çözülemeyen iki büyük çukurun da “İtlaf edilen atlar için hazırlandığı” ortaya çıktı. Halk arasında “at vebası” olarak bilinen hastalık, Faytona koşulan atlarda rastlanan “ruam” olarak teşhiş konuldu.Adalar Kaymakamlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

İlçemizde bulunan bütün tek tırnaklılar (At, Merkep, Katır), ilgili mevzuatı gereğince yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağlık taramasından geçirilmektedir.

Bu yıl sonbahar mevsiminde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz tarafından tek tırnaklıların sağlık taramasından geçirilmesi ve yapılan tahliller sonucunda, Büyükada’daki bazı atlarda Ruam hastalığı tespit edilmiştir.

At, merkep, katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen Ruam hastalığının tedavisi ve aşısı bulunmadığından, hastalık tespiti yapılan hayvanların ilgili mevzuat gereği itlaf edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet at, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları kesinleşmeyen tek tırnaklıların işlemleri ise devam etmektedir.

İlçemiz dahilinde uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı durdurulmuştur.

‘ÇUKURLAR NE İÇİN AÇILDI?’

Adalar Kaymakamlığının açıklaması, akıllara Büyükada’da kazılan ve gizemi çözülemeyen iki büyük çukuru getirdi. Çevik kuvvet polisinin de çevresinde önlem aldığı çukurların, itlaf edilen atlar için hazırlandığı anlaşıldı.

‘BULAŞICI BİR HASTALIK MI?’

Ruam, hayvanlardan diğer hayvanlara veya insanlara bulaşabiliyor. Özellikle tek tırnaklılarda görülen; akut ve kronik seyirli bulaşıcı bir hastalık. Enfeksiyon, deride solunum sisteminde ve iç organlarda nodül ve ülserlerin oluşması ile karekterizedir.Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ise “Ruam krizi” sonrası ilan edilen karantinayla ilgili “Yıllardır devam eden bir uygulama aslında. Ada’da hastalanıp ölen atlar hiçbir zaman ada dışına çıkarılmıyor. Ada’da toprağa veriliyor. İnsanlara bulaşabilen bir hastalık Ruam. Yetkili makamlardan aldığım bilgilere göre şu ana kadar hastalığın bulaştığı kimse yok. İtlaf edilen hastalıklı hayvanlarda kireçlenerek toprağa gömüldü.” dedi.

Bir cevap yazın