Gündem

Büyükada ile ilgili yeni gelişme! Tehlike artıyor

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yaklaşık bin 500 atın faytonlara koşulduğu Büyükada’da, tedavisi olmayan Ruam hastalığına yakalanan 81 at itlaf edildi. Büyükada’da kazılan ve giz emi çözülemeyen iki büyük çukurun da “İtlaf edilen atlar için hazırlandığı” ortaya çıktı. Halk arasında “at vebası” olarak bilinen hastalık, Faytona koşulan atlarda rastlanan “ruam” olarak teşhiş konuldu.Adalar Kaymakamlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;İlçemizde bulunan bütün tek tırnaklılar (At, Merkep, Katır), ilgili mevzuatı gereğince yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağlık taramasından geçirilmektedir.

Bu yıl sonbahar mevsiminde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz tarafından tek tırnaklıların sağlık taramasından geçirilmesi ve yapılan tahliller sonucunda, Büyükada’daki bazı atlarda Ruam hastalığı tespit edilmiştir.

At, merkep, katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen Ruam hastalığının tedavisi ve aşısı bulunmadığından, hastalık tespiti yapılan hayvanların ilgili mevzuat gereği itlaf edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet at, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları kesinleşmeyen tek tırnaklıların işlemleri ise devam etmektedir.

İlçemiz dahilinde uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı durdurulmuştur.

SON DURUM

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC) Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyyal Ak, ruamın at, katır, eşek gibi tek tırnaklı hayvanlara özgü akut ve kronik seyredebilen bir hastalık olduğunu, bununla mücadele etmenin tek yolunun hasta hayvanları ‘insancıl yöntemlerle’ yok ederek, derin çukurlara gömmek ve üzerine sönmemiş kireç dökmek olduğunu söyledi. Büyükada’da tedavisi olmayan Ruam hastalığına yakalanan 81 atın itlaf edilmesine dair açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ak, Adalar’ın en tehlikeli bölge olduğunu söyledi. Ak, “Hastalık görülen mihrakın yok edilmesi gerekiyor, ruam hastalığının et yiyen hayvanlardan bulaşabildiğini, bu et ürünlerini tüketen insanlarda da hastalık görülür ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı