Gündem

Bursa’da sel felaketinde ölü sayısı yükselmeye devam ediyor!

Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Dudaklı Köyü’nde akşam saatlerinde meydana gelen selde çok sayıda ev su altında kaldı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun afet bölgesine gittiği öğrenilirken selde kaybolan 4 kişiden 3'ünün acı haberi geldi. Acı haberlerin peş peşe gelmesiyle sel felaketinde ölü sayısı 5'e yükseldi.

Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Dudaklı Köyü’nde meydana gelen sağanak yağış sele dönüştü. Çınarcık olarak bilinen dağ yöresinden gelen kaya parçalarıyla gelen sel suları acı haberleri beraberinde getirdi. Engelli ve 24 yaşında olduğu öğrenilen Kader Akbaba sel sularından kurtulamayarak hayatını kaybetti.

ARAÇLAR KULLANILAMAZ HALE GELDİ

Yakınları gözyaşlarına boğulurken, sel sularıyla sürüklenen babası Recep Akbaba ise köy meydanında kurtarıldı. Köydeki onlarca otomobil, traktör, kamyonet ve römork da sel sularından nasibini aldı. Azgın sular yukarıdan aşağıya çok sayıda aracı sürüklerken, araçlar kullanılamaz hale geldi.

BAKAN SOYLU BÖLGEYE ULAŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aşırı yağışın sele neden olduğu Bursanın Kestel ilçesindeki bölgeye ulaştı.

Bölgede duruma ilişkin açıklama yapan Soylu, “Şimdi yapacağımız tek iş, arama kurtarma konusunda, kayıp bulunan 4 kişiye sağ salim ulaşabilmek inşallah. Hakikaten araçları alıp sürüklediği, birbirinin üzerine bindirdiği ve yollarda da getirdiği taşlarla büyük hasarlar oluşturduğu bir yağmurla karşı karşıya kaldığımız açık. Mevsim normallerin çok üzerinde bir durum söz konusu.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’nın Kestel ilçesinde 4 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan selde kaybolan 2 kişiye ilişkin, “Ümidimiz onlara sağ ulaşabilmektir. Tüm gayretimiz bunun için. Tüm arama kurtarmacı arkadaşlarımız bu konuda gayret göstermektedirler.” dedi.

TEDBİRLER ALINDI

İlçeye bağlı Kayacık Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Orhangazi’den başlayan ve Bursa merkeze doğru etkisi hissedilen yağmur mevsim normallerinin çok üzerinde bir şiddetle yağmaya başlayınca hemen Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile tüm ekiplerin gerekli tedbirleri aldığını söyledi.

Özellikle Kestel ve Orhangazi’nin ciddi miktarda yağış aldığını belirten Soylu, şöyle devam etti:

“(Kayacık’ta) 7 kişinin bulunduğu bir evde 5 kişi kayıp. Bir de Dudaklı’da 25 yaşında Kader kızımız hayatını kaybetti. Toplam 6 kişi. Bir kişi bulundu, bahsettiğim evden. Onun şimdi kimlik tespit çalışmalarını yapmaya çalışıyorlar. Diğerleriyle ilgili de şu anda 257 kişiden oluşan arama kurtarma, AFAD, UMKE, 112, sivil toplum kuruluşları, Büyükşehir Belediyemiz ve diğer belediyeler hep birlikte bir arama kurtarma yapılıyor.”

Soylu, yağışın ani şekilde bastırmasından dolayı bölgedeki derenin debisinin çok yüksek olduğuna dikkati çekti.

Söz konusu derede ağaçlıkların bulunduğunu dile getiren Soylu, bu durumun arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilememesi temennisinde bulundu.

“UMUDUMUZ KAYIP 4 KİŞİYE SAĞ ULAŞMAK”

Bakan Soylu, kaybolan 4 kişiyle ilgili şunları kaydetti:

“Ümidimiz onlara sağ ulaşabilmektir. Tüm gayretimiz bunun için. Tüm arama kurtarmacı arkadaşlarımız bu konuda gayret göstermektedirler. Biraz önce Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız (Alinur Aktaş) yağmurun şiddetini özellikle gösterdi. Hakikaten araçları alıp sürüklediği, üzerine bindirdiği ve yollarda da getirdiği taşlarla büyük hasar oluşturduğu bir yağmurla karşı karşıya kaldığımız açık. Yani mevsim normallerinin çok üzerinde bir durum söz konusu. Şimdi yapacağımız tek iş, arama kurtarma konusunda bu kayıp bulunan 4 kişiye sağ salim ulaşabilmek inşallah. Arkadaşlarımız çaba sarf edecekler.”

Soylu, Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın, bölgede gerekli hasar tespit çalışmalarına başlanacağı bilgisini verdiğini aktardı.

Hasar tespiti yapıldıktan sonra vatandaşların mağduriyetlerine cevap verileceğini belirten Soylu, “Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hem Kader kızımız için hem de kimliği belirlenmeye çalışılan diğer kardeşimiz için de başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Allah rahmet eylesin.” diye konuştu.

Bakan Soylu’ya incelemelerinde, Canbolat ve Aktaş’ın yanı sıra AK Parti Bursa milletvekilleri, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç ile İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yalçın Mumcu eşlik etti.

MEYVE VE SEBZELERİN EKİLİ OLDUĞU BİNLERCE DÖNÜM SU ALTINDA KALDI

Bursa Valisi Yakup Canbolat da inceleme yapmak üzere köye gelirken, köyde temizlik çalışmasının başlatıldığı öğrenildi. Ankara yolunda da trafikte sel suları sebebiyle aksamalar yaşandı. Ayrıca Uludağ’dan gelen azgın sel suları Gölbaşı’nda köprüleri yıktı.

Öte yandan şeftali, armut, ayva, kiraz ağaçlarının dikili olduğu, marul, çilek, maydanoz ve çeşitli sebzelerin ekili olduğu binlerce dönüm de sular altında kaldı.

ÖLÜ SAYISI 5’E YÜKSELDİ

Selde kaybolan 4 kişiden 3’ünün cansız bedenine ulaşıldı. Toplam can kaybı sayısı 5’e yükselirken, kayıp 1 kişinin arama çalışmaları sürüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler