Ege Haberleriİzmir Haberleri

Burada taşıtlar sokağa sadece 04.00 ile 10.00 saatleri arasında girebilecek: İzmir’de yaşayanlar dikkat!

İzmir’de yaşayan vatandaşları ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Belediye tarafından yapılan açıklamaya göre, Alsancak’taki Bornova Sokağı’nın canlandırılması ve konforlu yaya ulaşımının sağlanması için çalışmalar başladı. Söz konusu açıklamada, taşıtların sokağa sadece 04.00 ile 10.00 saatleri arasında girebileceği bildirildi.

İzmir’de Alsancak’taki Bornova Sokağı (1469 Sokak)’nın yayalaştırılması kararı alındı. Bu kapsamda çalışmalara başlandı. Yapılan açıklamada çalışmalar tamamlandığında esnafın ve yurttaşın indirme-bindirme, yükleme-boşaltma işleri için yalnızca 04.00-10.00 saatleri arasında araç trafiğine açık olacağı ifade edildi. Bu saatler arasında araçlar, Atatürk Caddesi’nden (Sait Altınordu Meydanı) giriş yapabilecek ve sokak 1. Kordon’a doğru tek yönlü çalışacak. Sokaktaki çalışmaların 4 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor.

İZSU Genel Müdürlüğü altyapıyı yeniledi

Projeyle ilgili bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, “Alsancak bölgesi İzmir’in kalbi. Kent merkezinde sanat, ticaret ve eğlence hayatının yoğunlaştığı bir bölge. Özellikle genç nüfus yoğun olarak Alsancak bölgesine geliyor. 1469 Sokak ya da Bornova Sokak adını verdiğimiz tarihi sokak daha önce taşıt trafiğine açıktı. Biz yaptığımız analizlerle bu sokakta yaya yoğunluğunun çok daha fazla olduğunu tespit ettik. Bir yayalaştırma projesinin bu sokak için çok anlamlı ve gerekli olduğuna karar verdik. Bölgede yaşayan sakinler ve esnafımızla toplantı yaptık. Onların görüş ve önerilerini de alarak çalışmalara başladık. Öncelikle bariyerlerimizi yaptık. Ardından İZSU Genel Müdürlüğü altyapıyı yeniledi. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz çalışmalarına başladı. 400 metre uzunluğunda, 6 metre genişlindeki sokakta yaklaşık 4 ay içinde projemizi tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İzmirliler bambaşka bir sokakla buluşacak

Çalışmalar kapsamında tüm zemin kaplamasının yenileneceğini, aydınlatma elemanları ve peyzaj uygulamalarının yapılacağını aktaran Atak, şunları söyledi:

“Projemiz tamamlandığında bu sokak yaşlı ve engelliler için erişilebilir bir sokak haline gelecek. 24 saat canlı, cazibeli, yaşayan bir sokak niteliğine kavuşacak. Yayalaştırma projesinin buradaki ticari işletmelerin kazançlarına yüzde 25-30 civarında bir ilave gelir sağlayacağını düşünüyoruz. Dünya genelinde yayalaştırılan bölgelerde yapılan analizler bunu gösteriyor. Düzenlemeyi hem yurttaşlarımızı hem esnafımızı en az rahatsız edecek şekilde hızla tamamlamayı hedefliyoruz. Proje bittiğinde İzmirliler’i bambaşka bir sokakla buluşturmuş olacağız” dedi.