Kamu

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Bulgaristan vizesi almak isteyenler, istenilen prosedürleri uygulayarak vizelerini kolay bir şekilde alabilir.  egehaber.comHaberimizde Bulgaristan vizesi alınmasında uygulanacak başvurusu adımları, başvuru esnasında teslim edilmesi gereken evraklar, vize için ödenmesi gereken işlem bedeli gibi detaylar bulunmaktadır. Bu detayları öğrenmek isteyen herkes, haberimize göz atabilir.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan vizesi almak için ilk önce istenilen şartların yerine getirilmesi gerekir. egehaber.com Aşağıda Bulgaristan vizesi alacakların uyması gereken kurallar detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:

*Bulgaristan vizesini alacak öğrencilerin en az 1 yıla kadar Bulgaristan’da eğitimlere katılması gerekir.
*Bunun dışında öğrencinin Bulgaristan vizesini alması için yüksek lisans öğrencisi olması gerekir.
*Çalışanların vizeyi alması için Türkiye’den iş amaçlı gönderilmiş olması şartı aranır.
*Bunun yanı sıra iş amacıyla eğitimlere katılması gerekenlerin sertifika alabilmeleri için Bulgaristan’a gitmesi durumunda vize rahat bir şekilde alınabilir.
Yukarıda verilen şartların yerine getirilmesi sonucunda Bulgaristan vizesi almak isteyenler, konsolosluğa başvurarak gerekli evraklarla beraber işlemlerini halledebilir.

Kaç Çeşit Bulgaristan Vizesi Vardır?

Bulgaristan vizesinin birçok türü vardır. Aşağıda Bulgaristan vizesi alacaklar için bilmeleri gereken vize türleri detaylı bir şekilde anlatılmaktadır:
*Bulgaristan vizesinin ilk türü Bulgaristan havayolu transit vizesidir. Bu vize ile Bulgaristan’a gidildikten sonra başka ülkelere de giriş sağlanabilir.
*Bunun dışında Bulgaristan kısa süreli vize türü de mevcuttur. Bu vizeyi alanlar, 180 gün boyunca kısa süreliğine Bulgaristan’a gitmek istedikleri zaman seyahate çıkabilme şansını elde edebilir.
*Bunun yanı sıra Bulgaristan uzun süreli vize çeşidi sayesinde Bulgaristan’a gidecek olan Türk ve yabancı vatandaşlar, 1 yıl boyunca ülkede oturma iznini almış olur. Bu vize ile istenildiği zaman ülkeye giriş hakkı kullanılabilir.
Yukarıda verilen Bulgaristan vize çeşitlerinden Bulgaristan’a gidecek olanlar, kalma sürelerine göre seçim yapabilir. Seçim yapıldıktan sonra konsolosluktan internet üzerinden randevu alınarak vize alım işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bulgaristan Vizesi İçin Nasıl Randevu Alınır?

Bulgaristan vizesi için randevu alma kuralları vardır. Tatil amaçlı Bulgaristan’a gidecek olan yolcuların vizeyi elde etmeleri için randevu almalarına gerek yoktur. Çünkü, 90 günden fazla olmayan seyahatlerin yapılması durumunda vize için gerekli olan evrakların eksiksiz bir şekilde toplanarak oturulan yere yakın olan vize ofislerine gidilmesi yeterli görülür. Fakat, uzun süre için Bulgaristan’da kalacak olanlar ise konsolosluklara müracaat etmelidir. Türkiye’de Bulgaristan vizesinin verildiği konsolosluklar, Ankara, İstanbul, Bursa ve Edirne illerinde yer alır. Bu iller için internet üzerinden önceden randevu alınarak verilen tarihte vize alım işlemleri gerçekleştirilmelidir. Ayrıca randevusuz hiçbir şekilde konsolosluklardan vize işlemleri yapılmaz.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Bulgaristan vizesinin miktarı, alınacak vize türüne göre farklılık gösterir. Örneğin; kısa süreliğine tatil ve turistlik amaçlı gidilen seyahatlerde ödenmesi gereken vize ücreti 110 Euro olarak belirlenir. Bunun dışında uzun süreliğine ikamet etmek için gidenlerin ise konsolosluklara 60 Euro ödeme yapmaları gerekir. Bulgaristan vizesini almak isteyenlerin fiyatlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmesi için +90 (212) 970 05 22 numaralı hattı aramaları gerekir. Hatta bağlanılarak Bulgaristan vizesi hakkında bütün detaylar elde edilebilir. Ayrıca Bulgaristan’a gidecekler, “bulgaristan@vizemerkezi.com” adresine de sorularını ve taleplerini yazılı bir şekilde gönderebilir. Bu sayede seyahat edeceklerin kafalarındaki soru işaretleri çözüme kavuşmuş olur.

Bulgaristan Transit Vizesi Müracaatı

Bulgaristan transit vizesine müracaat edecekler, bazı hususlara dikkat etmelidir. Transit vize almak isteyenler, vizeyi 6 ay veya 1 yıl olarak alma tercihinde bulunabilir. Transit vize ile seyahat edenler, Bulgaristan’da kaldıkları zaman içerisinde başka ülkelere de geçiş sağlayabilir. Bulgaristan Transit vizeye başvuruda bulunanların başvuru sonuçları 5 günde açıklanır. Transit vizeyi 18 yaşını doldurmamış olanlar alacaksa, anne ve babalarının noterden muvafakatname belgesini alması gerekir. Bunun dışında Bulgaristan’a gidildiği zaman kalınacak yerin de bilgisini gösteren belgenin başvuru esnasında teslim edilmesi gerekir. Bütün şartlar sağlandıktan sonra vize başvuru takip belgesinin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Bütün belgelerin temin edilmesinin ardından Bulgaristan Transit vize alacaklar, konsolosluklara başvuruda bulunabilir.

Bulgaristan Ticari İşler İçin Vize Alınması

Bulgaristan ticari işler için vize alınması durumunda yolcuların bazı şartları sağlaması gerekir. egehaber.com Özellikle istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde alınması gerekir. Ticari işler yüzünden Bulgaristan’a seminer, toplantı veya etkinliklere katılmak için gidenler, kısa süreli vize başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru esnasında kısa süreli vize süresinin 90 günden az olacak şekilde yaptırılması gerekir. Kısa süreli vize başvurusunda bulunacakların aynı zamanda konsolosluklara gitmesine gerek yoktur. Oturdukları yerde bulunan vize merkezlerine giderek işlemlerini tamamlayabilir. Kısa süreli vize başvurusunda pasaport, vize başvuru takip formu, biyometrik fotoğraf ve ticari amaçlı hazırlanan davetiye mektubunun teslim edilmesi gerekir.

Bulgaristan Resmi İşler İçin Vize Alınması

Bulgaristan resmi işler için vize alınmasında Bulgaristan’daki belediyelerden, okullardan veya federasyonlardan davet mektubunun imzalı ve kaşeli bir şekilde alınması gerekir. Davet mektubunun alınmasından sonra e-mail üzerinden vize merkezlerine evraklar, davet mektubu ve vize başvuru talep formu gönderilebilir. Evrakların gönderilmesinden hemen sonra 10 gün içerisinde vize başvuru sonuçları açıklanır. Resmi vizeyi alanlar, kısa süreliğine Bulgaristan’da kalma hakkını elde eder. Verilen sürede Bulgaristan’ da kalanlar, resmi vize süresinin dolmasından sonra Bulgaristan’dan ayrılmaları gerekir. Çünkü, resmi vize kısa süreli yapılan bir Bulgaristan vize çeşididir.

Kaynak: egehaber.com