EkonomiGündem

Bulgar para birimi 10 TL’yi buldu! Bulgarlar Türkiye’deki marketleri yağmaladı!

Döviz kurlarının hareketliliğini fırsat bilen Bulgar turistler, Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. Bulgarlar Edirne ve civarındaki illerdeki marketleri sağlamadılar Marketlerde dolu reyon bırakmayan turistler, sınır kapısını da adeta istila ettiler. 1 Bulgar Leva’ sının 9,43 liraya yükselmesini fırsat bilen Bulgar turistler, ev ihtiyaçlarından, kişisel bakım aletlerine kadar A’dan Z’ye her şeyi aldılar. Bulgarlar alışveriş sepetlerini Türkiye’den tıka basa doldurmak için geldiler.

 

Marketlerin önünde resmen izdiham çıktı

Marketlerin önünde resmen izdiham çıkmış halde. Marketlerde dolu raf kalmadı. Bulgar turistler,  Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan geçerek, Edirne’de alışverişlerine tam gaz devam ederken, sınırda yığılan araçlar, yoğun trafiğe sebep oldu. Ayrıca marketlerin önünde araç park edecek yer bile bırakmadılar.

 

Bulgarlar marketlerde dolu raf bırakmadı

Daha önceleri Almanya’ya alışverişe giden Bulgarlar alışverişe kota gelmesi ile başka yollara başvurdular. Bununla birlikte 1 Leva’nın 10 TL’ye kadar yükselmesi ile Bulgarlar kendini Türkiye’ye attı. Para birimlerinin Türkiye’de daha değerli olması ve kotasız alışverişe imkan bulan Bulgarlar marketlerde dolu raf bırakmadı.

Dolaplar bomboş kaldı

Türkiye’ye gelen Bulgarlar et, peynir, sosis, salam ne varsa ise sepetlere doldurdu. Dolapları boş bırakan vatandaşlar marketlerde izdiham çıkarttı. Marketin park alanlarında resmen park yeri bulunamıyor. Para birimlerinin değerlenmesini fırsata çeviren Bulgarlar stok yapmaya devam ediyor. Marketlerde ürün bırakmayan Bulgarların daha fazla ülkeye giriş yapması bekleniyor.

“Şu anda Bulgaristan’ın yüzde 100’ünü giydiriyoruz, tamamen bize endeksliler”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, dövizdeki hareketlenmenin sektöre katkı sağladığını açıkladı. Günde 12 bin müşteriye ulaştıklarını belirten Hasan Zıpkınkurt, en az 500 Euro harcandığını belirtti. Kent pazarında kadın ve erkek giyim ürünleri satan esnaftan Serkan Şen, turistler sayesinde işlerinin 3 kat arttığını belirterek, “Leva’nın yükselmesi bizim yüzümüzü güldürdü. İşlerimiz katı arttı. Pazardan ilk kez son 20 gündür zevk alarak iş yapıyoruz. Devamını bekliyoruz. Tamam bizim paramız onlara göre düşük ama kalite olarak çok üstünüz. Şu anda en çok mont satıyoruz şu anda. Bunun yanında Bulgaristanlı ya da Yunanistanlı turistler pazarlık da yapmıyor. Şu anda Bulgaristan’ın yüzde 100’ünü giydiriyoruz, tamamen bize endeksliler.” açıklamalarında bulundu.