GündemKamu

Bugün ödemeler için son gün: Banka hesabınızdan havale yapabilirsiniz!

Evi olan milyonlarca vatandaş için bugün son gün. Ev sahibi, işyeri, dükkan ve tarla sahiplerinin bugün emlak vergisi ödemelerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Emlak vergisi ödemeleri için gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin banka hesabına havale ya da EFT yapılabiliyor.

2021 emlak vergisi ödemeleri 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü yani bugün sona eriyor. Vatandaşlar vergi ödemelerini 2 eşit taksit halinde bir sonraki ödemesi Kasım ayında olmak üzere taksitle yapabiliyorlar.

Vergi ödemeleri nasıl yapılır?

Vergi ödemeleri için Gayrimenkul sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
Yapı ruhsatı
Adres ve telefon bilgisi
İskan fotokopisi
Tapu kayıtları esas alınarak doldurulmuş emlak bildirim formu belgelerimi tamamladıktan sonra herhangi bir vergi dairesine giderek ödeyebilirsiniz. Ayrıca Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin banka hesabına havale ya da EFT yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden de emlak verginizi ödeyebilirsiniz.

Vergi ödemek zorunlu mu?

Emlak vergisi ödemek zorunludur. Ancak tek taşınması olanlar ve evin büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması şartı ile ev hanımları, emekliler, işi olmayan kişiler, engelliler ve şehidin dul eşi ile yetimleri emlak vergisinden muaftır. Muaf olduğu halde vergi ödemesini yapan vatandaşlar ise 5 yıllık ödemelerini geri alma hakkına sahiptir. Para iadesi almak isteyen vatandaşlar konu ile ilgili olarak belediyeye başvurularını gerçekleştirebilirler.