Genel

Bugün başladı: Elektrik fiyatlarındaki değişimden koruyacak!

Elektrikte yeni dönem bugün başladı. 1 Haziran’dan itibaren Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ile Yeşil Sertifika (YEK-G) Sistemi uygulanıyor. Bu sistem sayesinde şimdiden belli olan fiyatlar üzerinden elektrik alım satımı yapılabilecek. Böylece başta sanayiciler gibi büyük tüketiciler fiyat değişimlerinden kendilerini koruyabilecekler.

Bugün başlayan Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ile Yeşil Sertifika (YEK-G) Sistemi ile AVM’ler, OSB’ler, sanayiciler gibi büyük tüketiciler kendilerini güvence altına alıyor. Elektrikte fiyat belirsizliğinin ortadan kalkması ve ihracatçıların yenilebilir enerji kullandıklarını kanıtlayabilmesi ile Avrupa Birliği’ne ihracat kolaylaşmış olacak.

Konuyla ilgili olarak daha önce açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan açıklamasına göre, Piyasa katılımcılarına ileriye yönelik yapacakları işlemlerle maliyetlerini sabitleme, spot piyasalardaki fiyat dalgalanmalarından korunma, VEP içi alım-satım işlemleri ve piyasalar arası arbitraj yapabilme imkanlarıyla ileriye yönelik oluşacak sağlıklı referans fiyatlar ile öngörülebilirlik, güvenilirlik ve şeffaflığın artmasına önemli ölçüde katkı sağlanması bekleniyor.

Konutlar için elektrik tedarikçisi seçilebiliyor.

Öte yandan 2021 yılında tüketimi 1400 kWh ve üzeri olanlar yani faturası 75 TL üzerinde gelen vatandaşlar serbest tüketici olma hakkına sahip oluyorlar. Serbest tüketiciler, bölgelerindeki görevli tedarik şirketinden elektrik satın alarak faturalarını da düşürebilirler.