Gündem

Bugün başladı: Araç sahiplerinin artık buna dikkat etmesi gerekiyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme yürürlüğe girdi. Buna göre bugünden itibaren araç sahiplerinin lastik satın alırken etikette yer alan parametrelere dikkat etmesi gerekecek. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Uygulama, lastik alırken doğru ve güvenli seçim yapmayı mümkün kılacaktır.” İfadelerini kullandı.

Bugünden itibaren lastik etiketleme lastik sınıfı ve tipleri de etiketlere eklenmeye başlandı. Vatandaşlar bundan sonra lastik bilgilerine ve etiketlerin dijital formatına, karekod (QR) okutarak ulaşabilecekler. Kullanıcıların lastik satın alırken bilgili ve bilinçli bir seçim yapmalarına olanak verilmesi ile ilgili hükümleri ve bunların uygulanmasına ait usul ve esasları belirlemek için başlatılan etiket uygulaması ile ilgili olarak önemli açıklamalar yapıldı.

Daha bilinçli seçim yapılacak

MASFED Başkanı Erkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada araç sürücülerinin lastik alımında artık daha bilinçli seçim yapabileceklerini belirtti.

Erkoç tarafından yapılan açıklamalarda, “Ekonomik ve çevresel verimliliğinin yanı sıra sürüş güvenliği de artıracaktır. Bunların yanı sıra sürdürülebilirlik de sağlayacak uygulama, lastik alırken doğru ve güvenli seçim yapmayı mümkün kılacaktır.” İfadeleri kullanıldı.