EğitimManşet

Bugün 81 il merkezinde başladı! Kaç sene geçerli olacak?

Türkiye’de ALES bugün saat 10.00’da 1 ilde ve 88 sınav merkezinde yapılıyor. Sınava katılan binlerce aday ise aldıkları puanın kaç sene geçerli olacağını merak ediyorlar. İşte 2021 ALES hakkında bilinmesi gerekenler…

Akademik kariyer yapmak isteyen binlerce kişi bugün saat 10’da başlayan ALES sınavına katılım sağladı. Bu nedenle vatandaşların internet sayfalarında ALES araştırmaları arttı. Bu sene corona virüsü önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilen ALES sınav puanının kaç sene geçerli olacağı merak ediliyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklamalara göre ALES sınav puanı 5 yıl boyunca geçerli sayılacak.

Sınav 150 dakika sürüyor

Sınavda her test için, sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek.

Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için “sayısal”, “sözel” ve “eşit ağırlıklı” olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

ALES sınavı 150 dakika sürüyor. Soru ve cevap anahtarlarının ise ÖSYM tarafından ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor.

Sınavlara katılacak olanlar sokağa çıkma yasağından muaf sayılıyor

Öte yandan bu sene sınavlara katılacak olanlar sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak. Bu kapsamda

ÖSYM’nin resmi sosyal medya hesabında yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“İçişleri Bakanlığı Genelgesinde belirtildiği üzere, ÖSYM tarafından yapılacak sınavlara katılacağını Sınav Giriş Belgeleri ile belgeleyen adayların ve adayların yanlarında bulunan refakatçi ile Sınav Görevlileri sınav günlerinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır”.