Ege Haberleriİzmir HaberleriYerel

Buca Yedigöller için açıklama: İzmir Büyükşehir Belediyesi duyurdu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Yedigöller için açıklamada bulundu. Belediye açıklamasında, yenileme çalışmalarında son aşamaya gelindiğini bildirdi.

Özellikle Buca’da yaşayan vatandaşların uğrak noktası olan Buca Yedigöller için belediye açıklamada bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yenileme çalışmalarında son aşamaya gelindiği bildirildi.

Neler yapılıyor?

Belediye yenileme çalışmalarına ilişkin bilgilendirmede bulundu. Yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

Mart ayında başlayan çalışmalar kapsamında rekreasyon alanı içindeki oyun alanı ve oyun grupları yenilendi. Kapatılan bir gölet de gençleri ve çocukları farklı spor aktiviteleri ile buluşturacak şekilde düzenleniyor. Böylelikle rekreasyon alanına 2 bin metrekare daha çocuk oyun alanı kazandırılmış oluyor. Alan içinde yer alan Dede Korkut Caddesi ile Ali Şir Nevai Caddesi’ni birbirine bağlayan köprü onarıldı, kuleleri boyandı. Alanın içerisinde bazı noktalara güvenlik amaçlı korkuluk yapıldı. Yürüyüş ve koşu için 500 metre uzunluğunda tartan pist hizmete girdi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleme çalışmaları ile rekreasyon alanına yurttaşların keyifle dinlenip manzarayı seyredebileceği 2 seyir terası kazandırıldı. Meydan ile mevcut düğün salonu arasında bitki tünelinden yol oluşturuldu. Alana 54 bin 257 adet çalı grubu ve yer örtücü bitki ile süs armudu, anadolu meşesi, londra çınarı, süs elması, erguvan, çınar yapraklı dut ve leylandi olmak üzere 166 ağaç dikildi. Alana 252 ağaç ve bin 500 çalı daha dikilecek. Mevcut meydanın zemini ve alanın tamamındaki kayrak taşı zemin yenilendi. Ekipler dinlenme ve piknik alanlarındaki düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Tunç Soyer açıklama yaptı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de yenileme çalışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Başkan Soyer açıklamalarında, “180 bin metrekarelik Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı’nın ardından kentin 90 bin metrekarelik önemli yeşil alanlarından birini daha yenilemenin mutluluğu içindeyiz. Göreve gelirken kentteki yeşil miktarını artıracağımızı, yurttaşlarımızla kent içinde doğayla daha çok buluşturacağımızı söylemiştik. Verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Yedigöller yenilenen yüzüyle hem bu bölge hem de Buca’yı gezmeye gelen yurttaşlarımızın nefes alacağı, gençlerimizin ve çocuklarımızın spor yapacağı bir yaşam merkezi olacak” ifadelerini kullandı.