Manşet

Buca İle İzmir Otobüs Terminali Arası Tünel İhalesi Tarihi Kesinleşti!

İzmir‘ in en uzun tüneli olan proje için yapılacak ihalenin tarihi kesinleşti. Çalışmalarına devam edilen tünel Buca’ dan İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında tamamlanacak. Buca-Bornova arası trafiği rahatlatması planlanıyor. Üstelik İzmir’in dev projesi olan tünelin 1. etabı tamamlandı. Projenin 2. ve diğer etapları için Büyükşehir ihale tarihini 19 Ağustos olarak kararlaştırdı.

Trafik rahatlayacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ile İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali arasına şehir trafiğini rahatlatacak dev tünel çalışmalarını sürdürüyor. Tünel projesinin birinci etabını oluşturan iki viyadük, iki karayolu alt geçidi ve bir üst geçit inşaatını yüzde 65 oranında tamamlayan Büyükşehir, projenin ikinci etabını oluşturan Buca Tüneli ve diğer etaplar için de ihale tarihi 19 Ağustos olarak belirlendi.

Buca ile Bornova arasında bulunacak olan bu tünel 7.1 kilometre uzunluğunda olacak. Ayrıca bu dev proje ile İzmir trafiğinin rahatlatılması amaçlanıyor. Yapılan açıklamalarda projenin bitimi yıl sonunu bulacağı ifade edildi. İzmirlilerin seyahatini kısaltacak olan bu tünelin maliyeti 1 Milyar TL olarak belirtildi. 7,1 kilometrelik güzergah 35 metre genişliğinde üç geliş üç gidiş toplam altı şerit bölünmüş yol ile 2,5 kilometrelik çift tüp iki şerit gidiş iki şerit geliş toplam dört şerit derin tünelden oluşacak.