Gündemİzmir HaberleriManşet

Buca Cezaevi arazisindeki Bakanlık planı durduruldu

Buca’da yıkımı tamamlanan cezaevinden geriye kalan araziye Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi iki ayrı plan hazırlamıştı. Kurumları karşı karşıya getiren araziye ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi, arazinin yeşil alan olarak kullanılmasını istiyordu. Bu nedenle açılan davada karar çıktı. İzmir 6. İdare Mahkemesi, Bakanlığın planlarına yürütmeyi durdurma kararı verdi. Konuya ilişkin basına açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Buca cezaevi arazisi halkındır. Mahkeme, araziyi ranta açan Bakanlık planlarının yürütmesini durdurdu” dedi.

Rezerv yapı ilanı dayanıksız kaldı

Buca Cezaevi arazisine ilişkin süreçleri paylaşan Aydın, “Buca cezaevinin kapanmasından sonra, halka ait araziyi İzmir’in 100. Kurtuluş günü olan 9 Eylül 2022 tarihinde İller Bankası’na sattılar. Bu araziyi kamusal kullanıma açmak yerine binalarla doldurmak istediler. Çevre Bakanlığı yerle ilgili imar planı yapma yetkisine sahip olmak için hukuku yok sayarak alanı rezerv yapı alanı ilan etti. Daha sonra bu karara dayanarak arazinin yüzde 85’inde toplam 70 bin metrekare inşaat yapılmasını sağlayan imar planı yaptı. İzmir halkı, İzmir halkının seçilmiş temsilcileri olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP’li meclis üyeleri olarak yapılan tüm bu işlemlerin hukuksuz olduğunu defalarca dile getirdik. Sadece söylemekle kalmadık ve halkı hiç sayan, hukuk dışı bakanlık planlarının iptali için dava açtık. Buca cezaevi arazisini rezerv yapı alanı ilan eden bakanlık kararının iptali için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan davaya bakan İzmir 6. İdare Mahkemesi, eski cezaevi alanının rezerv yapı alanı ilan edilmesine ilişkin bakanlık kararının yürütmesini durdurdu” sözlerini kaydetti.

Aydın, “Bakanlığın, arazide plan yapma yetkisine sahip olmak için yaptığı rezerv yapı alanı ilan kararının yürütmesi durdurulunca, bu karara dayanarak imar planı yapma yetkisi dayanaksız kaldı” dedi.

Buca Cezaevi arazisinde Büyükşehir planları mı işleyecek?

Mahkeme kararlarından sonra Buca Cezaevi arazisine ilişkin Bakanlığın tüm işlemlerinin durdurulduğunu aktaran Aydın, “Buca cezaevi arazisini inşaata, ranta açan Çevre Bakanlığı planına karşı Buca Belediyesi ile CHP Grubu olarak açtığımız davada yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Davaya bakan İzmir 4. İdare Mahkemesi bakanlık planlarının kamu yararına ve hukuka aykırı olduğunu tespit ederek bakanlık planının yürütmesini durdurdu. Özetle, Buca cezaevi arazisinin inşaata ve ranta açılması isteyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın tüm işlemlerinin yürütmesi mahkemelerce durdurulmuş oldu. Tüm zorluklara ve bilinen nedenlere rağmen hukuka olan inancımızı koruyarak, haksızlıklara karşı hak, hukuk ve adalet mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. Buca cezaevi arazisi halkındır ve tümüyle yeşil alan olmalıdır” diye konuştu.