EkonomiGündem

Bu sene kurbanlık koyun, koç ve büyükbaş hayvan alacak olanlar dikkat!

Bu sene kurbanlık koyun, koç ve büyükbaş hayvan alacak olan vatandaşlar internet sayfalarından fiyat araştırmalarına başladılar. Peki, 2021 kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurbanlık fiyatlarını merak edenler araştırmalara başladılar. Corona virüsü salgını sonrası fiyatların artıp artmayacağı merak ediliyordu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Amasyalı besici Hüseyin Yurtsever “Yem ve saman fiyatlarının arması ile kurbanlıklarda geçen seneye oranla fark var. 80 liraya aldığımız yem şuan 130 lira et fiyatlarında da corona virüs dolayısıyla artış oldu” ifadelerini kullandı.

Yurtsever büyükbaş hayvanların bu sene 10 bin liradan satışa çıktığını ifade etti. Açıklamasında ise “Geçen yıl 8 bin lira 9 bin liraya sattığımı büyük hayvanımız bu yıl 10 bin lira 11 liraya veriyoruz. Ahırımızda 400 kilo hayvan da var 800 kilo hayvan da var. Yani 10 bin liraya hayvanlarımız var, bir araba fiyatına da hayvanlarımız var” dedi.

Kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak.

Öte yandan Kurban Bayramı için Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, bu sene kesim yerlerinde yoğunluk oluşmaması için randevu sistemi uygulanacak. Satış yerlerine girişte ateş ölçülecek ve 38 dereceden yüksek ateşi olanlar içeri alınmayacak. Pazarlık esnasında tokalaşma olmayacak. Park, bahçe ve meydanlarda kesim yapanlara bin lira, kurallara uymayan tesislere 96 bin 561 lira, konutlarda kurallara uymayanlara 2 bin 399 lira ve hayvanlara eziyet edenlere bin 33 lira ceza yazılacak.

Kurban satış yerleri İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek. Bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri ise 5 Temmuz’dan itibaren başlayacak. Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak.