Ekonomi

Bu şartları sağlayanlar SGK’dan toplu para alabilir!

Yıllarca çalışan ve emeklilik hayali kuran vatandaşların yanında bazı vatandaşlar emeklilik şartlarını sağlayamadığı için primlerini iade alma yolunu merak ediyorlar. SGK’dan toplu para almak isteyenler internet sayfaları üzerinden, hangi şartların sağlanmasını gerektiğini araştırıyorlar. Peki, prim iadesi nasıl alınır? İşte cevabı…

Türkiye’de çalışanlar emeklilik hayalleri ile sigorta primlerini yatırıyorlar. Ancak ileri yaşlara gelmesine rağmen emeklilik şartlarını sağlayamayan vatandaşlar, ödedikleri primlerin iadesi alıp alamayacaklarını merak ediyorlar. Star Gazetesi ‘nden Doç Dr. Resul Kurt, SGK primlerinin iadeleri hakkında detayları yazdı. Kurt’a göre SGK’dan prim iadesini iki şekilde almak mümkün.

SGK’dan prim ödemeleri yaşlılık şartını taşıyarak veya tavan ücret yoluyla alınabilir.

Yaş şartı ile toplu para iadesi

Birinci seçeneğe göre; yaşlılık ödemesi yolu ile toplu para alabilmek için yaş şartını sağlamak gerekiyor. Kadınlar için 58 ve erkekler için 60 olarak bildirilen yaş şartını tamamlayan ama emekli olamayan kişiler SGK’ya başvurdukları takdirde ödeme alabiliyorlar. Ancak SGK bu kişilerin para alabilmesi için bir şart koşuyor. Başvuru tapan kişilerin, belli bir süre para ödemiş olması (prim) ve yaşlarının ilerlemesi sebebiyle çalışmayacak durumda olması gerekiyor.

 

Tavan ücret ile toplu para iadesi

İkinci seçeneğe göre ise; Primlerini iade almak isteyen sigortalının birden fazla iş yerinde çalışması ve bu işyerlerinden SGK ‘ya bildirilen aylık kazançları toplamı SGK tavanını geçiyorsa, tavanı geçen tutarın işçi hissesi sigortalının yazılı dilekçeyle talebi halinde çalışana iade edilebiliyor.

Her iki seçenekte de ödenek alabilmek için prim iadesi talep eden kişilerin SGK’ya yazılı olarak başvuru yapmaları şart.