Kamu

Bu ödemeler 31 Mart ve 31 Temmuz tarihlerine kadar e-Devlet şifresi ile yapılacak!

Binlerce kişiyi ilgilendiren vergi borçları ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. Yeminli Mali Müşavir Erhan Çağşırlı tarafından yapılan açıklama ile vergi borçlarının 31 Mart ve 31 Temmuz tarihleri son ödeme günü olacak şekilde 2 eşit taksitte ödenebileceği bildirildi.

Corona virüsü salgınından sonra kurumsal işlemler için şubelere girmek yerine internet üzerinden işlemleri yapmak tercih edilmeye başlandı. Bu dönemde gelir vergisi borcu ödeyenler ödemelerini online yapabilecekler. Milliyet’in haberine göre, Yeminli Mali Müşavir Erhan Çağşırlı konu hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Çağşırlı açıklamalarında, “Gelir vergisi beyannamesinin verilmesi sonucunda sistem tarafından üzerinde ödenecek vergiye ait bilgilerin gösterildiği Gelir Vergisi Tahakkuku ile mükellefler ödeme yapılabilecektir. İlgili tahakkuk ödenecek vergi toplamının tamamını göstermekte olmakla birlikte ödemesi, 31 Mart ve 31 Temmuz tarihleri son ödeme günü olacak şekilde 2 eşit taksitte ödenebilecek” ifadelerini kullandı.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Ödemeerin nasıl yapılabileceğine ilişkin de açıklama yapan Çağşırlı şöyle dedi:

Öncelikle belirtmeliyiz ki bankaların kredi kartlarına taksit yapması uygulaması bankaların kendi promosyonu olup Gelir İdaresi’nin böyle bir uygulaması yok. www.gib.gov.tr adresinde ‘Borç Sorgulama ve Ödeme’ adımından 20 haneli tahakkuk numarası ve borçlu bilgileri girilerek tüm bankaların kredi kartları ile ödeme yapılabilir.

E-devlet şifresi ile girilebilen Gelir İdaresi’nin İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması olan https://ivd.gib.gov.tr/ sitesine giriş yaptıktan sonra ilgili borç seçilmek suretiyle tüm banka kredi kartları ile ödeme yapılabilir.

Hazır beyan sisteminde mükelleflerin beyannamelerini onaylamaları sonucunda sistem kredi kartı ile ödeme seçeneği sunuyor. Kamu bankaları internet şubeleri aracılığıyla vergi ödeme seçeneği yardımı ile 20 haneli tahakkuk numarası ya da borç bilgileri girilmek suretiyle online ödenebilir.”

Ayrıca 2020 yılı gelirleri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratları ayrı veya birlikte elde edenmükelleflerin beyannemelerini Gelir İdaresi Hazır Beyan Sistemi’ne (https://hazirbeyan.gib.gov.tr/) e-devlet şifreleri ile girerek internet üzerinden yapabilecekleri ifade edildi.