Sağlık

Bu meslekte çalışanlar dikkat! 5 gün sonra test yapılacak

Corona virüsü vaka sayısı artmaya devam ederken, Sağlık Bakanlığı bir yandan çeşitli güncellemeler yapıyor. Son yapılan değişikliğe göre, “yüksek” ve “orta” risk grubuna giren sağlık çalışanlarına semptom gelişirse semptom günü, semptom gelişmediyse 7’nci gününün sonunda yapılan corona virüsü testi, artık 5 gün sonra yapılacak.

Sağlık Bakanlığı, Temaslı Sağlık Çalışanı Algoritması’nda güncellemeye gitti. Milliyet’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre: Test sonucu negatif çıkan yüksek risk grubundaki sağlık çalışanlarının ise eğer semptomları yoksa 8’inci günde işe geri dönüşleri sağlanacak. Semptom olmayanlarda temas sonrası 10 gün olacak şekilde aktif semptom takibi yapılacak. Semptom gelişirse test tekrarlanacak. yüksek ve orta risk gruba giren sağlık çalışanlarına semptom gelişirse semptom günü, gelişmez ise 5’inci günden sonra corona virüsü testi yapılacak.

Karantina süresi 10 güne düşürüldü

Sağlık Bakanlığı karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürüldüğünü açıkladı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7’nci günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler de yukarıda sayılan uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de corona virüsü son durum

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son tabloya göre, son 24 saatte koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 211 oldu, vaka sayısı ise 33.198 oldu. Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada vatandaşlara uyarıda bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “Bugün tespit edilen 6.593 yeni hastamız var. Günlük test sayısında 200.000’e toplamda ise 20.000.000’a ulaştık. Ağır hasta sayımız artış hızı azalsa da 6.000’e yaklaştı. Kalabalıklardan uzak durmalı ve kendi kısıtlamalarımızı kendimiz uygulamalıyız.” Denildi.