Gündem

Bu mesleklerde çalışanlar dikkat: Süper bulaştırıcı olabilirsiniz!

Türkiye’de corona virüsü salgını henüz son bulmadı. Ülkemizde her gün binin üzerinde vaka tespit edilmeye devam ediliyor. Vaka sayılarının azalsa da bir yerde durmasının nedeni belli oldu. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bazı mesleklerde çalışanlarının süper bulaştırıcı olabileceğini ifade etti.

Dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü salgını Türkiye’de henüz son bulmadı. Vaka sayısında azalmalar görülse de sıfırlanma olmadı. Bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayısının sıfırlanmamasında süper bulaştırıcıların önemli rol oynadığını söyledi.

Hangi meslekler riskli?

Ceyhan, Sağlık personeli, gişe ve danışman memurları, kasiyerler, kuaför, berberler, uçaklardaki kabin memurları, şoförlerin en riskli süper bulaştırıcı gruplarından olduğunu belirtti.

Virüsü daha uzun süre yayabiliyorlar

Ceyhan tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamada, “Bu kişileri mümkün olduğu kadar yakalamaya çalışılmalı. Yüzde 50 yakalarsanız yüzde 50 etki eder. Çok az bir kısmı süper bulaştırıcı. Bazı özellikleri var; bir seferde ağızlarından, burunlarından çok fazla virüs çıkarıyorlar. Öksürükte, hapşırıkta o damlacıkları çok daha uzun mesafeye gönderebiliyorlar. Virüsü çok daha uzun süre yayabiliyorlar. Normal bir kişi 2 hafta yayıyorsa bunlar daha uzun süre yayıyorlar. Bunlar belli meslekler içinde olduğu zaman risk oluşturduğunu bildiğimiz için o meslekleri tarayarak pozitif olanları izole edebiliriz” ifadeleri kullanıldı.