EğitimEkonomiGündem

Bu meslek için 20 bin TL’ye çalışacak bulunamıyor! En çok aranan meslek oldu!

İstanbul’da son dönemde bebek bakıcısı bulmakta zorluk yaşandığı ileri sürüldü. Pandeminin de etkisiyle yabancı bakıcı sayısında azalma yaşandı, Türk bakıcılar ise yatılıya kalmamaları sebebiyle tercih edilmiyor. Ayrıca kurla birlikte artan fiyatlar da bebek bakıcısı bulmayı daha da zorlaştırdı. Şu anda bebek bakıcısı maaşlarının 20 bin liraya kadar çıktığı ancak şartların uyuşmaması nedeniyle çoğu bakıcının çalışamadığı belirtildi. Pandeminin etkisiyle çocuk veya bebek bakıcılığı daha çok yatılı olarak tercih edilmeye başlandı. Aileler, bakıcıların hastalık getirmesi korkusuyla kendi evlerinde kalmasını istiyor. Bakıcıların koronavirüs aşılarını da yaptırması gerekiyor. Haliyle bu durumda fiyatları yükseltiyor. Yabancı bakıcılar ise ülkelerine para gönderdikleri için maaşlarını dolar olarak almak istiyor. Artan döviz kuru da fiyatları yukarı çekiyor. Yine pandemi etkisiyle yapılamayan uçak seferleriyle birlikte Türkiye’de yabancı bakıcıların azalması da fiyatları yukarı yönde etkileyen unsurlardan biri oluyor.

İlk Defa Bakıcı Seçecek Olan Ailelere Tavsiyeler

Filipinli bakıcılar tercih ediliyor

Filipinli bakıcı alanında olmazsa olmaz şey İngilizce öğretmesi, çocuğa ikinci dil verilmesi ve yatılı çalışması. Sakin, yumuşak karakterli ve disiplinli insanlar oldukları için Filipinliler çocuklarla iletişimde uzun süreli çalışabiliyor. Bütün bu kriterlerde aileler için tercih sebebi oluyor.

Türk bakıcılar aile ile aynı dili konuştukları için özel hayat ihlali olarak görülüyor

Türk yatılı bakıcıların maaşları 15-20 bin liraları buluyor. Türk bakıcılar yüksek fiyatlı olduğu için çok tercih edilmiyor. Yatılı olarak bakıcılık yapan Türklerin sayısı da çok az. Ayrıca, yatılı Türk bakıcılar aile ile aynı dili konuştukları için özel hayat ihlali olarak görülüyor. Ev içerisinde yapılan özel konuşmaları, tartışmaları Türk bakıcılara aynı dili konuştukları için rahatlıkla anlayabiliyor. Bu durumda tercih edilmiyor. Yani aileler yabancıların Türkçe bilmedikleri için ev içinde yapılan özel konuşmaları anlamamalarını tercih ediyor.

Filipinli bakıcı şirketinin kurucusu Olcay Nazlı Karakuş: Güzel kızları ağına düşüren çeteler var! - Magazin Haberleri

“15 bin ile 20 bin TL arası maaşlı Türk dadılarla karşılaşıyoruz”

Bakıcı danışmanlığı yapan Olcay Nazlı Karakuş, fiyatların artışı konusunda konuştu: “Pandemiden sonra yatılı bakıcıya çok arttı çünkü insanlar doğal olarak yatılı olmayan bakıcıları tercih etmiyorlar. Hastalık getirme, Kovid-19 taşıma riskini minimale indirmek istiyorlar. Bu yüzden de dolar yükselmesine rağmen talep artışı çok ciddi. Türklerde yatılı bakıcı bulmak çok zor. Bizim kendi kültürümüzden dolayı, yatılı çalışmak Türk kültürüne çok uygun olmadığı için daha çok yabancı bakıcılar tercih ediliyor.” ifadelerinde bulundu.

Eskişehir Yatılı Bebek Bakıcısı - Eskişehir Evde Çocuk Bakıcısı | TULPAR

Bakıcı danışmanlığı yapan Olcay Nazlı Karakuş, sözlerine devam etti: ” Talep artışı neredeyse 3-4 misline çıktı diyebiliriz. Fiyat aralığı 800 dolar ile 1200 dolar arasında değişiyor ve hala dolarla ödeme yapılıyor. Sigortasıyla beraber 14-15 bin TL’yi bulan maaşlar konuşuluyor. TL’ye vurduğumuzda 10 bin TL’nin üzerinde sigortasıyla beraber 14-15 bin TL’yi bulan maaşlar konuşuluyor. 800-900 hatta bin dolara giden Türkmen ve Özbek bakıcılarla karşılaşıyoruz. Türklerin maaşları özellikle referans verebiliyorsa, daha önce ikiz bakmışsa, yeni doğan bakmışsa daha da yüksek oluyor. 15 bin ile 20 bin TL arası maaşlı Türk dadılarla karşılaşıyoruz değerlendirmesinde bulunuyor.” dedi.

Bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? | Anne - Baba

“Bakıcı bulmak zorlaştı”

Bakıcı danışmanlığı yapan Yasemin Çizmeci ise Personel azlığı ve fiyatların inanılmaz derece yükselmesinden sebep, bakıcı bulmak zorlaştı diyerek son dönemdeki gelişmeleri şöyle açıklıyor: “Türklerde bir yatılı personel eve almaya çalışsanız 8-10 bin TL arasında fiyatlar bekleniyor. Gündüzcülerin 4 bin 500 ile 5 bin 500 TL arasında fiyatları var ve sigortaları var. Yabancılarda da aynı şekilde, doların yükselmesiyle, personelin azlığı, Türkmenistan’da kapıların kapanması, çok fazla Türkiye’ye gidip gelmemeleri gibi sebeplerden dolayı burada var olan personel sayısının azlığı fiyatların yükselmesine sebep oldu. Biz de bu alanda zorlanıyoruz çünkü her ailenin bütçesi 6 bin, 7 bin TL’leri kaldırıp, bir yatılı personel çalıştıracak durumda olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz bizde.” açıklamasında bulundu.