Gündem

Bu illerimizde yaşayanlar diken üstünde: 7 ve üstü şiddetli deprem bekleniyor!

Kritik bir deprem uyarısı yapıldı. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, 3 ile deprem açıklamasında bulundu. Prof. Görür, İstanbul için de 7.5 büyüklüğünde deprem beklediğini belirtti. Öte yandan diğer 3 il için de dikkat çeken uyarılar yaptı.

Tunceli, Bingöl, Erzincan’a önemli bir deprem uyarısında bulundu. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir canlı yayında söz konusu iller ve İstanbul için büyük deprem beklediğini belirtti. Prof. Görür, “Korkudan midemizi ağzımıza getiriyor” ifadelerini kullanarak Tunceli, Bingöl ve Erzincan’a yönelik deprem uyarısı yaptı.

7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR

Görür, geçmişte olan 7.2 büyüklüğündeki depremi işaret ederek fayın periyodunu doldurduğunu belirtti. Ayrıca Görür, İstanbul’da maksimum 7.5’lik deprem beklediğini söyledi. Prof. Dr. Naci Görür katıldığı TELE1 canlı yayınına katıldı.

Görür “Korkudan midemizi ağzımıza getiriyor” ifadelerini kullanarak Bingöl ve Erzincan’a da uyarılarda bulundu. Görür’ün açıklamaları özetle şöyle:

* ‘Hocam Marmara’yı konuştuk başka nerede deprem bekliyorsunuz?’ diyorlar. Şimdi parmağımı kapatıyorum Tunceli diyorum.

* Tunceli’ye dikkat diye feryat ettim, bağırdım. Sağ olsun Tunceli Valisi, anladığım kadarıyla sesimizi duymuş; şu anda ciddi bir faaliyet gösteriyorlar. Bizim yer bilimciler olarak öngörülerimiz var. Şimdi birincisi Erzincan hem de Bingöl Kuzey Anadolu Fayı’nın üzerinde. Yani canlı fayın üzerinde yaşayan 2 kent.

* Erzincan’da deprem 1939 ve 1990 yıllarında var. Erzincan- Bingöl arasındaki o fayın adına Yedisu Fayı deniyor. O fayda en son deprem 1794, 7.2 büyükküğünde deprem olmuş. Bunun üzerine 250 sene koyarsam bugünlere yaklaşıyor. Dolasıyla periyodu da dolmuş. Bu demektir ki deprem oluşturdu, oluşturacak durumda.