Gündem

Bu ilimiz diken üstünde: Fay kırılırsa büyük felaket olacak! 7.7 büyüklüğünde deprem…

Korkutan bir deprem uyarısı geldi. Bursa için kritik bir deprem uyarısında bulunuldu. Bursa’da kırılmamış birçok fay olduğu belirtilirken, eğer kırılırsa büyük bir felaket olacağı bildirildi. Prof. Dr. Şerif Barış, Bursa’da meydana gelecek depremin tüm Marmara’yı etkileyeceğine dikkat çekti.

Bursa’ya flaş bir deprem açıklaması geldi. Prof. Dr. Şerif Barış, “Bursa’nın içerisinde kırılmamış birçok fay var. İşte bu faylar potansiyel tehlike. Burada olacak bir afet sadece İstanbul’u, değil; tüm Marmara’yı etkileyecek” dedi. Büyük tehlikeye dikkat çekti. Fay hatları hakkında bilgi verdi.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, ‘Bursa’nın Güncel Deprem Riski’ başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Barış, Marmara Bölgesi ile Bursa’nın depremsel açıdan en tehlikeli bölgelerden biri olduğuna dikkat çekti. Burada olacak bir depremin, yıkım, hasar, ölüm, yaralanma ve sakatlanma gibi istenmeyen doğal sonuçlarının olacağını belirten Prof. Dr. Barış, “Marmara Bölgesi’nde özellikle fayların mevcut olduğu, ama uzun dönemdir buralarda büyük depremlerin olmadığı yerler, bizim için sismik boşluktur. Türkiye’de sismik boşluklar, genellikle 7’den büyük depremler üretmesi beklenen yerlerdir ve maalesef içerisinde yaşadığınız Marmara ve Bursa da buralardan bir tanesidir.

‘BURSA’NIN İÇERİSİNDE BİRÇOK FAY VAR’

Daha detaya girdiğimizde, göreceğiz ki Bursa’nın içerisinde birçok fay var, birden fazla tehlike var. Tehlikeden bahsederken 2018 Deprem Haritası’na bakarsak, koyu kırmızı, kırmızı ve turuncu bölgeler, eski tabirle 1, 2, 3’üncü derece olarak tabir edilen, ama ivme olarak da 0,5 ve onun üzerinde sahip olan bölgelerdir. Buralarda yaşıyorsanız, buralarda deprem olma olasılığı çok yüksek ve buralarda deprem ivme değeri 0,5 ve daha yüksek bir değerle yapılarak dolayısıyla sizlere vuracak ve muhtemelen hasarlar, yıkımlar ve istenmeyen doğal sonuçlar olarak da ölümler, yaralanmalar, sakatlanmalar olacak” dedi.

‘TÜM MARMARA’YI ETKİLEYECEK’

Depremlerin tekrarlanma özelliğinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Barış, “Ama farkında olmadığınız asıl büyük sorun, iş sürekliliğinde önemli kesinti olacak. Marmara Bölgesi ve Bursa deyince ticaret, kültür, sanat, tarih, nüfus gibi birçok şey var. Burada olacak bir afet sadece İstanbul’u, sadece Adapazarı’nı, sadece Kocaeli’ni değil; tüm Marmara’yı etkileyecek. Şimdi doğa kaynaklı olarak adlandırılan depremin şöyle bir doğası var; bu afetler tekrar eder.

‘KIRILMAMIŞ BİRÇOK FAY VAR’

Bursa ve çevresinde kırılmamış birçok fay olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Barış, “Bursa’nın içerisinde kırılmamış birçok fay var. İşte bu faylar potansiyel tehlike. İznik-Mekece fayı kırılırsa 7,2. Gemlik fayı 6,9. Bu ikisi birden kırılırsa 7,7. 2021 yılının sonlarında Ankara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin ortak bir projesinde yapılan çalışmasında, yeni bir fay bulundu. Yeni bir çocuğumuz oldu. Medyada da oldukça dikkat çekti. Bursa’nın yeni fayına baktığımızda Kayapa fayı burada” dedi.