BilimEkonomi

Bu da Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri!

Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG’un üretimini beklerken Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri, ortaya çıktı. İlk uçuş testlerini başarıyla tamamlayan Cezeri, tamamen Türk mühendisler tasarlayıp üretti. Cezeri, 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde de 10 metre yükseldi.

Milli otomobil TOGG’un üretime başlaması beklenirken ortaya Baykar tarafından üretilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri görücüye çıktı. İlk uçuş testlerini başarıyla tamamlayan ve Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği Cezeri 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi. BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri Uçan Araba’nın uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma günü başlamıştı. İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül’ü 15 Eylül’e bağlayan gece de halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan Cezeri Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu da başarıyla tamamladı.

10 METRE YÜKSELDİ

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde 15 Eylül’de güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda ise Cezeri Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi. Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan Cezeri Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1.5 yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu