Gündem

Bu bölgede yaşayanlar dikkat: 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir!

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından uzman isimlerden peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Naci Görür, önemli açıklamalarda bulunarak bir bölgeyi uyardı. Prof. Görür, bölgeye dikkat çekerek 7.4 büyüklüğünde deprem olabileceğini belirtti.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Görür, Tunceli-Pülümür’de 7.4 büyüklüğünde deprem olabileceğini belirtti.

‘ENERJİSİNİ BOŞALTTI’

Prof. Dr. Naci Görür de FOX TV ekranlarında katıldığı programda çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Görür, “Çorum tam Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı, hatta dünyanın en aktif büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı.” dedi.

“7.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR”

Açıklamasının devamında “Şimdi Marmara’yı bekliyoruz” diyen Profesör Görür şöyle devam etti: “Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde belki deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu zaten hep söylüyoruz. Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794’te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu.”