Gündem

Bu belirtiye dikkat: Birçok koronavirüs vakasında görülüyor!

Koronavirüsün birçok belirtisi ortaya çıkmaya devam ediyor. Mayo Clinic’ten uzmanlar, koronavirüsün belirtilerini açıkladı. Buna göre, birçok vakada mide bulantısının ve bunun yanı sıra ishal, kusma, iştahsızlık gibi semptomların da görüldüğü öğrenildi.

Uzmanlara göre gastrointestinal enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmesi, akut mide bulantısının en yaygın iki nedeni olarak açıklanıyor. Bu tür mide bulantısına genellikle ishal ve kusmanın da eşlik ettiği belirtiliyor.

BİRÇOK KORONAVİRÜS VAKASINDA GÖRÜLÜYOR

Mide bulantısı, Covid-19’un en yaygın semptomlarından biri değil ancak birçok vakada görüldüğü açıklandı. Mayo Clinic’e göre, “Covid-19, iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi hafif gastrointestinal semptomlara neden olabilir ve bu semptomlar sadece bir gün sürebilir. Covid-19’lu bazı kişilerde ateş ve solunum semptomları oluşmadan önce ishal ve mide bulantısı var.”

MİDE BULANTISI, İŞTAHSIZLIK, KUSMA VE İSHAL

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, Covid-19 testi pozitif çıkan 116 kişinin tıbbi kayıtlarına bakıldı. Covid-19’lu kişilerin yaklaşık üçte birinde mide bulantısı, iştahsızlık, kusma veya ishal gibi sindirim semptomlarının görüldüğü belirtildi.

Uzmanlar, belirtilere karşı dikkatli olmak gerektiğini belirtirken, ancak tek semptomu mide bulantısı olanların koronavirüse yakalanmış olma ihtimalinin çok düşük olduğunu dile getirdi.