Gündem

Bu belirtiler varsa hemen doktora başvurun: Yeni hastalık paniği, gittikçe yayılıyor!

Koronavirüs salgınının bitmesini beklerken, maymun çiçeği virüsü ortaya çıktı. Maymun çiçeği vakaları gittikçe yayılıyor. Vakalar artışa geçmesiyle birlikte belirtiler de merak konusu oldu. Açıklanan bilgilere göre, Türkiye’de 5 maymun çiçeği vakası görüldü. Peki, maymun çiçeği virüsü belirtileri neler?

5 VAKA TESPİT EDİLDİ

Maymun çiçeği vakaları artması endişeye neden oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 5 maymun çiçeği virüsü hastasının tespit edildiğini ve bu hastalardan 4’ünün iyileştiğini, bir hastanın ise izolasyonda olduğunu bildirdi.

Maymun çiçeği virüsüne ilişkin bir soru üzerine Bakan Koca, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi, bir hastamız ise izolasyonda” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ NELER?

Maymun çiçeği belirtilerinin ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik olduğu öğrenildi. Ateş düştükten sonra, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine, çoğunlukla avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebildiği görüldü. Çok kaşıntılı olabilen döküntü, değişip bir kabuk oluşturuyor ve farklı aşamalardan geçtikten sonra düştüğü ve yaraları iz kalabildiği gözlemlendi.

Uzmanlara göre belirtiler şu şekilde:

”Yüksek ateş,

Baş, sırt ve kas ağrıları,

Lenf bezlerinde şişlikler,

Yorgunluk hâli,

Üşüme ve titreme,

Ciltte su çiçeğine benzer, su dolu küçük kabarcıklar şeklinde görülen döküntüler.”