Gündem

Bu belirtiler varsa dikkat: Bakan Koca duyurdu! Hemen acile başvurun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde birçok çocuğun ölümüne neden olan Strep A virüsüne karşı uyarı yapıldı. Bakan Koca, Strep A virüsünün belirtilerini açıklayarak hastaneye başvurulması gerektiğini bildirdi. Peki, Strep A virüsü belirtileri neler?

Türkiye’de de ölüme neden olan Strep A virüsüne karşı uyarılarda bulunuldu. Bakan Koca, Strep A virüsünün belirtilerine ilişkin açıklama yaptı. Strep A virüsünün belirtilerini açıklayan Bakan Koca, çocuğun düşmeyen ateşi ve vücudunda döküntüler olması durumunda hastaneye başvurulması gerektiğini bildirdi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Koca, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Eylülden beri bazı Avrupa ülkelerinde A grubu beta-hemolitik streptokok vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır. Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya göz temasında da kişi hastalığı alabilir. En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır” dedi.

‘ACİL SERVİSE BAŞVURUN’

Bakan Koca, ilaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra hastalığın bulaşıcılığının olmadığını belirterek, “Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acili arayın veya acil servise başvurun” uyarısında bulundu.