Editörün SeçtikleriEkonomi

Bu ay belli oldu! Arabası olanlara çok önemli duyuru

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortası primleri için bir karar aldı. Bu karar kapsamında primlerde haziran ayında yüzde 3,25’lik artışı duyuruldu ve bu artış, hasar maliyet endeksi ve fiyat değişimleri göz önünde bulundurularak hesaplanacağı bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortası primlerinde haziran ayında uygulanacak azami artış oranını yüzde 3,25 olarak belirlediği ifade edildi.

ARTIŞ ORANLARI AÇIKLANDI

SEDDK, karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası (zorunlu trafik sigortası) primlerinin artış oranını açıkladığı belirtilerek kurumun yayımladığı genelgede, “Madde 1-14/07/2007 tarih 26582 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmeliğin geçici 11. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 2024 yılı mayıs ayında araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan azami primler, 2024 yılı haziran ayı için %3,25 artırılarak uygulanır” ifadesine yer verildiği de duyuruldu.

1 MAYIS İTİBARİ İLE DEVREYE ALINDI

SEDDK, 1 Mayıs itibarıyla hasar maliyet endeksi uygulamasını devreye aldı. Zorunlu trafik sigortasında prim artışı, her ay endeksi oluşturan asgari ücret, yedek parça, bakım-onarım ve motorlu araçlardaki fiyat değişimleri dikkate alınarak hesaplanıyor.