EkonomiGündem

BOTAŞ’tan doğalgaz açıklaması: Devlet desteği devam ediyor!

Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan’dan doğalgaza ilişkin yeni açıklamalar geldi. Küresel piyasaların fiyatlara etkisini vurgulayan Özcan, doğalgazda yüzde 35’lik zamla birlikte devlet desteğinin de devam ettiğini açıkladı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Özcan, yapılan son çalışmalarla nüfusun yaklaşık yüzde 80’ine tekabül eden 18,6 milyon konuta doğalgaz ulaştırıldığını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“2023’te de bu altyapı yatırımları devam edecek. 900’ün üzerindeki yerleşim merkezini doğalgazla buluşturmuş olacağız. Yaygın şekilde kullanılan doğalgazın sağlıklı ve arz güvenliğinde herhangi bir problem olmaksızın ulaştırılabilmesi için ciddi altyapılar oluşturduk. Ülkemizin boru hatlarıyla kesintisiz doğalgaz kullanımını sağlamak amacıyla da önemli yatırımları gerçekleştirdik.”

KÜRESEL ENERJİ KRİZİ YAŞANIYOR

Dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini ifade eden Özcan şöyle devam etti:

“Özellikle pandeminin etkisiyle üretim tesislerinde çok ciddi sorunlar yaşandı. Bizim tedarik kanallarımızda da bu problemlerle her gün karşılaşmaktayız. Bunun sebebi, pandemide yapılması gereken planlı bakımlar büyük ölçüde, özellikle yurt dışında yapılmadı. Bazı yükümlülüklerini yerine getiremeyen tedarikçilerle sık sık karşılaşıyoruz. Bu problem Avrupa için de geçerli. Nijerya’dan tutun Avustralya, Rusya, Norveç, Hollanda gibi üretim merkezlerini değerlendirdiğimizde hemen hemen tamamında üretim noktalarında ciddi problemler yaşanıyor. Siber saldırıları bunların üzerine eklediğinizde hakikaten çok kaotik bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz. Bunun üzerine Ukrayna-Rusya arasındaki mevcut durum da enerji piyasaları üzerinde bilhassa Avrupa’da ciddi problemleri beraberinde getirdi. Bunun fiyatlara da çok ciddi yansımaları oldu.”

DEVLET KATKISI YÜZDE 76

“Özellikle Avrupa tarafıyla karşılaştırdığımızda inanılmaz fiyat farklılıkları var. Bugün maalesef üzülerek… Biz de tabii bu fiyat artışından mutlu değiliz, yapmak zorunda mıydık? Evet yapmak zorundaydık. Neticede devletimiz de kendi bütçesini dikkate alarak bu destek programını açıklıyor ve bu doğrultuda fiyat mekanizmalarını ortaya koyuyoruz. Burada şöyle bakmak lazım olaya; doğal gaz piyasa içinde aynı petrol ya da altın gibi değerlendirilmesi gereken bir kaynak. Altın ons başına 1935 dolarsa, Almanya’ya gittiğimizde de Türkiye’de de İtalya’da da aynıdır. Bu fiyat mekanizması kendi içinde uluslararası emtia piyasalarıyla birlikte hareket ediyor. Yapmış olduğumuz fiyat artışlarının hala ciddi destekleri de barındırdığını net bir şekilde ifade edelim. Devletimizin konutlara katkısı yüzde 76 mertebesinde. Bu katkı çok değerli ve kıymetli.”